• 20/05/2024

Avrupa Süper Ligi resmen kuruldu

 Avrupa Süper Ligi resmen kuruldu

İngiltere, İtalya ve İspanya’nın 12 büyük kulübü “Avrupa Süper Ligi” adını verdikleri yeni bir ligin resmen kurulduğunu duyurdu. Kararın yeni Şampiyonlar Ligi sisteminin ticari hakları konusunda UEFA ile anlaşma olmayınca devreye koyulduğu düşünülüyor.

Kulüplerden yapılan ortak duyuruda İngiltere’den; Manchester United, Arsenal, Liverpool, Chelsea, Manchester City ve Tottenham Hotspur, İtalya’dan; Inter, Juventus ve Milan,  İspanya’dan; Real Madrid, Barcelona ve Atletico Madrid, kulüplerinin ligde yer aldığı belirtildi.

3 YENİ TAKIM DAHA BEKLENİYOR

Mümkün olan en kısa sürede başlaması düşünülen Avrupa Süper Ligi’ne 3 yeni takımın daha katılmasının beklendiği ifade edildi.

10’AR TAKIMLI 2 GRUP OLACAK

Ağustosta başlayacak turnuvada takımların 10’ar takımdan iki gruba ayrılacağı ve gruplarını ilk 3’te bitirenlerin direkt çeyrek finale yükseleceği, ligi 4. ve 5. sırada tamamlayan takımların çeyrek finale yükselmek için play-off karşılaşması yapacağı açıklandı. Çeyrek finalin çift maç usulüne göre oynanacağı, final müsabakasının da mayıs ayında yapılacağı belirtildi.

KORONAVİRÜS FUTBOL EKONOMİSİNİ SARSTI

Açıklamada; kurucu kulüpler olarak anılan 12 kulüp,  futbol adına en iyi sonucu elde etmek amacıyla UEFA ve FIFA yetkilileriyle görüşmek için sabırsızlandıklarını, Avrupa Süper Ligi’nin kuruluşunun, koronavirüs salgınının Avrupa futbol ekonomisini sarstığı bir zamana denk geldiğine dikkat çektiler.

KADINLAR LİGİ DE OLACAK

Avrupa Süper Ligi erkekler organizasyonu başladıktan sonra mümkün olan en kısa sürede bir Kadın Ligi’nin de başlaması planlanıyor.

BORIS JOHNSON KINADI

BBC, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, UEFA ve Premier Lig yetkililerinin geçtiğimiz Pazar günü çıkan (18 Nisan) haberler üzerine olumsuz tavır takındığını belirtti.

FIFA DAHA ÖNCE UYARMIŞTI

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) daha önce böyle bir rekabeti tanımayacağını söylemiş ve dahil olan herhangi bir oyuncunun bir daha Dünya Kupası’nda oynama şansının olmayacağını belirtmişti.

İLGİLİ HABERLER