• 21/04/2024

Başbakan Johnson 4 aşamalı planı açıkladı

 Başbakan Johnson  4 aşamalı planı açıkladı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs kısıtlamalarının 8 Mart’tan itibaren dört aşamada kaldırılmasının planlandığını ve sosyal temasla ilgili tüm kısıtlamaların 21 Haziran’da bitebileceğini açıkladı. Johnson, normalleşmede “tarihlerin değil verilerin baz alınacağını” söyledi.

Johnson, Avam Kamarası’ndaki milletvekillerine hitaben yaptığı açıklamada yol haritasının, ülkede salgınla mücadeleye yönelik önlemleri “temkinli ama bir daha geriye dönülmeyecek şekilde yumuşatacağını” söyledi.

Johnson İngiltere saatiyle 19:00’da bir basın toplantısı düzenleyecek.

1.AŞAMA

Başbakan Johnson’un açıkladığı plana göre İngiltere’de 8 Mart’tan itibaren bütün okullar açılacak, iki kişi açık havada buluşabilecek. 29 Mart’tan itibaren ise iki farklı haneden kişiler ya da en fazla altı kişi açık havada buluşabilecek. Açık hava sporlarına izin verilecek.

2.AŞAMA

12 Nisan’dan itibaren ikinci aşamaya geçilecek; berberler, kuaförler ve dış mekanda hizmet veren restoran ve kafe gibi yerler açılabilecek. Bu tarihten itibaren altı kişiye kadar bu tür yerlerde buluşmak mümkün olacak.

3.AŞAMA

Üçüncü aşama ise eğer vaka sayıları istendiği gibi düşüş gösterdiği takdirde 17 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girecek. İki farklı aileden kişilerin kapalı mekanlarda buluşmalarına izin verilecek. Sinemalar, oteller açılacak. Konserlere ve spor müsabakalarının seyircili yapılmasına, sosyal mesafe önlemleri alınarak başlanacak. Büyük ihtimalle stadyumlarda 10 bin kişiye kadar seyirciye izin verilecek.

4. AŞAMA

Bu noktaya kadar işler istenildiği gibi giderse 21 Haziran’da dördüncü ve son aşamaya geçilecek. Bu dönemde altı kişilik buluşmalar 30 kişiye çıkabilecek. Bu tarihte sosyal temasla ilgili bütün yasal sınırlamalar kaldırılabilecek ve ekonominin hala kapalı olan, gece kulüpleri gibi sektörleri de açılacak.

TÜM PLAN ŞU 4 KRİTERE BAĞLI

Johnson, “tüm alanlarda aynı anda kısıtlamaları hafifleteceğiz” diye konuşurken” açık hava aktivitelerine “öncelik verilecek” diye konuştu. Dört bölümden oluşan planın her aşamasının “tarihler” yerine “veriler”  ile değerlendirileceğini belirten Başbakan, kısıtlamaların hafifletilmesinin dört “kritere” bağlı olacağını belirtti.

  1. Aşı uygulamasının başarısı
  2. Hastaneye kabul edilen vaka ve ölümlerin sayısı
  3. NHS üzerindeki baskı miktarı
  4. Herhangi bir varyantın etkisi

İLGİLİ HABERLER