Başbakan Rishi Sunak: “İngiltere, İsrail’in yanındadır”

 Başbakan Rishi Sunak: “İngiltere, İsrail’in yanındadır”

AP Photo / Alberto Pezzali

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İran’ın İsrail’e yönelik saldırısını “en güçlü ifadelerle” kınarken İngiltere’nin “İsrail’in güvenliği için yanında olacağını” söyledi.Başbakan, saldırıların Orta Doğu’yu “istikrarsızlaştırma” riski taşıdığını ve İngiltere’nin müttefikleriyle birlikte “gerginliğin daha da artmasını önlemek” için çalışacağını söyledi.

Sunak, cumartesi gecesi yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İran rejiminin İsrail’e yönelik pervasız saldırısını en güçlü ifadelerle kınıyorum. Bu saldırılar gerilimi artırma ve bölgeyi istikrarsızlaştırma riski taşıyor. İran, kendi arka bahçesine kaos tohumları ekmeye niyetli olduğunu bir kez daha gösterdi. Birleşik Krallık, İsrail’in ve Ürdün ve Irak dahil tüm bölgesel ortaklarımızın güvenliğini savunmaya devam edecek. Müttefiklerimizle birlikte durumu istikrara kavuşturmak ve daha fazla tırmanmayı önlemek için acilen çalışıyoruz. Kimse daha fazla kan dökülmesini görmek istemez.”

Cameron’ndan saldırı sonrası mesaj

Günün erken saatlerinde ise Dışişleri Bakanı Lord Cameron, İsrailli bakan Benny Gantz ile “İran’ın İsrail’e saldırı tehdidine ilişkin ortak endişeleri tartışmak” için görüştüğünü söyledi.

Cameron X’teki mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün İran’ın İsrail’e saldırı tehdidine ilişkin ortak kaygılarımızı tartışmak için İsrailli bakan Benny Gantz ile konuştum. Bölgede gerginliğin daha da artması kimsenin çıkarına değildir ve sivillerin daha fazla hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıyadır. Birleşik Krallık, bölgesel güvenliği desteklemek için ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edecektir.”

İLGİLİ HABERLER