• 18/05/2024

Boris Johnson: “İsrail’e silah satışlarını yasaklamak ‘saçma’ ve ‘utanç verici’ olur”

 Boris Johnson: “İsrail’e silah satışlarını yasaklamak ‘saçma’ ve ‘utanç verici’ olur”

Ammar Awad/Reuters

İngiltere eski Başbakanı Boris Johnson, İsrail’e silah satışının yasaklanması yönündeki çağrıları “saçma” olarak nitelendirdi. Eski başbakan ayrıca Dışişleri Bakanı David Cameron’u İsrail’e silah satışının kısıtlanması konusundaki tartışmaya sessiz kalması nedeniyle eleştirdi.

Daily Mail’deki sert ifadelerle dolu makalesinde Eski Başbakan Boris Johnson, World Central Kitchen (WCK) konvoyuna yönelik saldırıların “yıkıcı” doğasını kabul etti ancak daha sonra İsrail’i savunarak IDF’nin “sofistike mühimmat” kullanılması konusunda uyarılarda bulunduğunu iddia etti.

“Eğer Batı parçalanırsa…”

Johnson şunları ekledi: “Eğer Batı parçalanmaya devam ederse, özellikle de İngiltere ve ABD parçalanırsa, o zaman İsrailliler Refah’a girmekten caydırılmayacaktır. Hamas’ın Gazze’deki askeri gücüne son verme hedefleri engellenecektir.”

“Gerçekten silah ambarosu mu gerekiyor…”

Johnson şöyle devam etti: “Gerçekten İsrail’in yaptıklarının artık silah ambargosunu gerektirdiğini mi söylemek istiyorsunuz? Karşı tarafa, zafer mi vermek istiyorsunuz? Bizden İsraillilerden uzak durmamız isteniyor, ahlaki olarak tamamen uzak durmamız isteniyor. İsrail’i ret mi edelim; üstelik bu ülke, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Yahudi halkının uğradığı en büyük ve en korkunç katliamı yaşadı.”

İsrail’e silah satışlarını yasaklamak “saçma” ve “utanç verici”

Johnson, rehinelerin Hamas tarafından serbest bırakılmasının “İsrail Savunma Kuvvetlerinin derhal geri çekilmesi ve çatışmanın sona ermesi” anlamına geleceğini belirtti. İsrail’e silah satışlarını yasaklamayı “saçma” ve “utanç verici” olarak gördüğünü belirtti.

Cameron’u da eleştirdi

Cameron, hükümetin Cuma günü yayınlanan IDF raporunu inceleyeceğini belirtti ancak Johnson, Cameron’u konuyla ilgili “bir nevi purdah”a girmekle suçladı. Cameron, açıklamasında “IDF’nin bugünkü ilk bulgularından ders çıkarılması gerekiyor. Yardım çalışanlarının güvenliğini sağlamak için İsrail’in çatışma çözümü mekanizmasında temel bir reforma acilen ihtiyaç olduğu açıktır.” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail saldırısında 7 yardım görevlisi ölmüştü

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Pazartesi günü hava saldırıları düzenledi ve World Central Kitchen’a (WCK) bağlı üç İngiliz yardım görevlisini öldürdü. Ardından tüm büyük siyasi partilerden avukatlar hükümete İsrail ile silah ticaretini sona erdirmesi çağrısında bulundu. Aynı görüş, aralarında eski yüksek mahkeme hakimlerinin de bulunduğu 600’ü aşkın avukatın imzaladığı bir mektupta da dile getirildi.

İsrail saldırıyı hata olarak nitelendirdi

İsrail, saldırının kasıtsız olduğunu iddia ederek, yardım konvoyuna yapılan saldırıyı “ciddi bir başarısızlıktan kaynaklanan büyük bir hata” olarak nitelendirdi. İsrailli yetkililer daha sonra saldırılara karışan iki subayı görevlerinden aldı.

İLGİLİ HABERLER