‘Tartışma yaratan rapor’ sonrası istifa kararı

 ‘Tartışma yaratan rapor’ sonrası istifa kararı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın etnik azınlıklardan sorumlu danışmanı Samuel Kasumu’nun, hükümetin ses getiren tartışmalı raporunun ardından istifa edeceği açıklandı.

İngiltere’de hükümet, yayınladığı bir raporda ülkede kurumsal ırkçılığın olmadığını belirtmiş ve rapor, ırkçılık karşıtı hareketler ve muhalif milletvekiller tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Başbaban Boris Johnson’un etnik azınlıklardan sorumlu danışmanı Samuel Kasumu’nun, raporun ardından istifa edeceği açıklandı.

Kasumu, şubat ayında Downing Street’te ‘dayanılmaz’ türden bir gerilim ortamının olduğunu belirterek, Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin ayrıştırıcı bir siyaset peşinde koştuğunu ifade etmiş ve istifa kararı aldığını açıklamıştı. Danışman, istifadan Aşı Programından Sorumlu Bakan Yardımcısı Nadhim Zahawi tarafından vazgeçirilmişti.

Politico’da yer alan habere göre geçen hafta istifasını sunan Kasumu, dün sabah kararı hakkında meslektaşlarını bilgilendirdi.

Bir hükümet sözcüsü, açıklamasında Kasumu’nın mayıs ayında istifa edeceğini doğruladı ancak kararın, Irk ve Etnik Eşitsizlikler Komisyonu’nun (CRED) yayınladığı raporla bir ilgisinin olmadığını ifade etti.

İLGİLİ HABERLER