Brexit incelemesinden sonra metrik ölçüm kuralları kalacak

 Brexit incelemesinden sonra metrik ölçüm kuralları kalacak

Brexit incelemesinden sonra metrik ölçüm kuralları kalacak

İngiltere hükümeti, Brexit’ten sonra emperyalist önlemlerle satış kurallarını değiştirmeyi planlamadığını doğruladı.

Yetkililer, AB’den devralınan ve tüccarların Britanya’nın geleneksel tartı sistemini yalnızca metrik tartı sisteminin yanında kullanabileceği anlamına gelen değişen yasaları inceledi.

Ancak resmi bir görüşmeye katılanların neredeyse %99’unun kilo ve litreden memnun olduklarını söylemesinin ardından karar verildi. Mağazalarda satılan şaraplarda Brexit sonrası değişiklikler bekleniyor.

Yeni yılda masaya yatırılacak yasa, ilk kez gazsız ve köpüklü şarapların “küçük boy” 568 ml’lik şişelerde satılmasına izin verecek.

Ayrıca, gazsız şarabın 200 ml’lik kaplarda satılmasına da olanak tanıyacak ve konserve şarap pazarının potansiyel olarak genişlemesinin önünü açacak.

İngiltere Brexit’ten sonra metrik kalacak mı?

AB kuralları, tüccarların pound ve ons gibi emperyal ölçümleri yalnızca metrik değerin yanında gösterebileceği ve bunların daha belirgin olamayacağı anlamına geliyordu.

Kurallar başlangıçta Brexit’ten sonra kopyalandı, ancak Boris Johnson hükümeti daha sonra bunların “Brexit’in faydalarından yararlanma” planlarının bir parçası olarak gözden geçirileceğini duyurdu.

Dönemin başbakanı, 2019 seçimleri öncesinde kuralları değiştirme sözü verdi , emperyal ölçümleri “eski bir özgürlük” olarak nitelendirdi ve bunları kullandıkları için “insanların yargılanması için hiçbir neden görmediğini” ekledi.

Ancak hükümet, bir istişareye katılanların %98,7’sinin şu anda olduğu gibi satışlar için ana ölçüm birimi olarak veya tek birim olarak metriği kullanmayı tercih etmesinden sonra kuralları değiştirmeyeceğini söyledi.

İLGİLİ HABERLER