Chilcott: “Türkiye’nin iklim eylem planına destek vereceğiz”

 Chilcott: “Türkiye’nin iklim eylem planına destek vereceğiz”

Birleşik Krallık’ın Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı onaylayarak ve 2053 net-sıfır karbon hedefini ilan ederek çok önemli bir adım attığını söyledi. Chilcott, ‘Türkiye’nin iklim eylem planına destek vereceğiz.’ diye konuştu.

Büyükelçi Sir Chilcott iklim değişikliği konusunda Dünya Gazetesi’ne verdiği mülakatta “Türkiye’nin Paris Anlaşması için ve genel olarak iklim değişikliği ile mücadele adına attığı adımları nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye’nin bu alandaki adımları mali açıdan nasıl desteklenebilir?” sorusuna;

“TÜRKİYE’NİN KARARINI TAKDİR EDİYORUZ”

“Birleşik Krallık ve COP26 Başkanı olarak, Türkiye’nin çok zamanında vermiş olduğu bu uluslararası toplumun küresel ısınmayı durdurma çabalarına katkısını Paris Anlaşması çerçevesinde hızlandırma kararını gerçekten takdir ediyoruz. Türkiye’nin gezegenimiz için düşük emisyonlu ve iklim dirençli bir gelecek inşa edilmesinde çok esaslı bir katkısı olacağına inanıyoruz. Türkiye’nin Paris Anlaşması’nın gereklerinden biri olan Ulusal Katkı Beyanı (NDC) olarak da bilinen emisyonların azaltılmasına yönelik 2030 planını ve 2053 itibarıyla net sıfır hedefine ulaşmak için üreteceği uzun vadeli planını heyecanla bekliyoruz.

“TÜRKİYE’NİN İKLİM EYLEMİNİ DESTEKLEMEKTEYİZ”

Birleşik Krallık olarak, Türkiye’nin iklim eylemini pek çok farklı şekilde desteklemekteyiz. Örneğin, Türkiye’de İklim Finansmanı Hızlandırma Programı’nı Haziran ayında başlattık. Bu program, finansmanı iklim dostu, düşük emisyonlu projelerle buluşturmayı hedefl iyor. Gelecek yıl Londa’da, Türkiye’nin karbonsuzlaşma planlarına özel sektör finansmanını çekebilmesi için güzel bir fırsat olacak olan Birleşik Krallık – Türkiye Yeşil Finansman Konferansını gerçekleştireceğiz. Bunların yanı sıra, Birleşik Krallık İhracat Finansmanı Birimi, Türkiye’deki projeleri desteklemek için büyük miktarda bir para ayırdı ve iklim dostu yatırımlara öncelik verecek” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER