İngiltere’de parlamento tartışmalı Kuzey İrlanda Protokolü’nü destekledi

 İngiltere’de parlamento tartışmalı Kuzey İrlanda Protokolü’nü destekledi

İngiltere parlamentosu, AB’nin karşı çıktığı Kuzey İrlanda Protokolü tasarısına destek verdi. Tasarı, Birleşik Krallık’ı oluşturan İngiltere, Galler ve İskoçya’dan Kuzey İrlanda’ya giden malların gümrüğe tabi tutulması zorunluğunu büyük ölçüde kaldırıyor. Buna göre, Kuzey İrlanda’da kalacak mallar, gümrük kontrolüne gerek duyulmadan “yeşil şerit” üzerinden taşınabilecek.

İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) ile imzaladığı Brexit anlaşmasının parçası olan Kuzey İrlanda Protokolü’nün tek taraflı olarak değiştirilmesini öngören yasa tasarısı, Avam Kamarası’ndaki ilk oylamayı geçti.

Milletvekilleri 221’e karşı 295 oyla, Kuzey İrlanda Protokol yasa tasarısını kabul etti. Böylece, tasarının ilgili komitede detaylı incelemesinin önü açıldı. Komite aşamasındaki olası değişiklik önergelerinin ardından yeniden oylanacak tasarı, daha sonra Lordlar Kamarası’na gidecek.

Başbakan Boris Johnson, hükümete Brexit sonrası Kuzey İrlanda anlaşmasının bazı kısımlarını geçersiz kılma yetkisi veren tasarının, yılsonuna kadar yasalaşabileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Liz Truss da İngiltere’nin müzakere edilmiş bir çözüm aramaya kararlı olduğunu ve yasa tasarısının “güçlü bir yasal gerekçesi” olduğunu savundu.

Milletvekillerinin tasarıya destek vermesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Truss, AB’nin protokolde yapılan değişiklikleri kabul etmesi gerektiğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER