Caria Holidays

Covid-19’u Ağır Atlatanları Daha Ciddi Problemler Bekliyor!

 Covid-19’u Ağır Atlatanları Daha Ciddi Problemler Bekliyor!

Dünya genelinde büyük bir nüfus Covid-19’a bağlı koronavirüs sebebi ile enfekte oldu. Kimileri bu hastalığı daha kolay şekilde atlatırken, kimileri ağır koşullarda yaşam savaşı verdi. Covid-19’un dünyayı etkisi altına almasından bu yana 1 yıldan fazla bir zaman geçti ve hepimiz bu virüsün farklı etkileri konusunda tecrübeler edindik… Onu daha yakından tanıdık. Geçtiğimiz dönemlerde Avrupa’da yapılan bir takım araştırmalar ise koronavirüse dair yeni bilgilerin açığa çıkmasına sebep oldu… Covid-19’u ağır atlatanları ileride daha ciddi sağlık problemleri bekliyor olabilir! İşte karşılaşabileceğimiz o olası sağlık problemleri…

Avrupa ve dünyanın farklı bölgelerinde bu virüse yakalanan ve ağır şartlarda mücadele veren insanlar bir araya getirildi… Belli araştırmalara tabi tutulan bu kişilerin hastalığı atlattıktan yaklaşık 6 ay sonra bazı psikolojik problemlerle boğuştuğu gözlemlendi. Özellikle hastanede tedavi gören ve ciddi yan etkilere maruz kalan dahası solunum yetmezliği gibi oksijen yetersizliğine yol açan yan etkileri deneyimleyen insanların; depresyon, anksiyete, panik atak ve bazı sosyal problemlerle karşı karşıya geldiği belirlendi.

Covid-19’un ilerleyen dönemlerde sebep olabileceği psikolojik problemlerin yanı sıra, kalp ve akciğere bağlı yan hastalıkların da nadiren gelişebildiği tartışılan diğer problemler arasında… Bu konuda araştırmalar hala devam ederken yine ağır hastalarda, koronavirüsü atlattıktan sonraki 1-3 aylık dönemlerde tansiyon, şeker ve kolesterol oranlarında ciddi değişikliklerin görülebildiği de kanıtlanmış durumda… Hali hazırda hastalığı geçirip hayatta kaldığınız için kendinizi şanslı saymak yerine, rutin doktor kontrolleri ile olası bu problemlerin sizde mevcut olup olmadığı kontrol ettirmeniz önemli olabilir. Yine belli sağlık problemleri ile boğuşmaya devam ediyorsanız (bunlar psikolojik de olabilir) yine uzmanlara danışarak yardım istemekten lütfen çekinmeyin. 

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *