Caria Holidays

DSÖ: “Avrupa’da aşılama kabul edilemez derecede yavaş”

 DSÖ: “Avrupa’da aşılama kabul edilemez derecede yavaş”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa’da koronavirüs aşılama sistemini “kabul edilemez derecede yavaş” olduğu için eleştirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sorumlusu Hans Kluge’nin yayınladığı bildiride; Kıta Avrupası’ndaki durumun birkaç aydır olduğundan daha endişe verici hale geldiği belirtilirken, Avrupa’nın çoğunda aşı kampanyalarının gecikmelerden etkilendiği ve enfeksiyonların sayılarının arttığı bildirildi.

İngiltere’deki % 52’ye kıyasla; Avrupa Birliği’nin nüfusunun yalnızca % 16’sına Covid-19 aşısı yapıldı.

Ancak AB, İngiltere’nin bazıları AB’de bulunan aşı üreticileriyle imzaladığı sözleşmelerde haksız bir avantaja sahip olduğu konusunda ısrarcı.

KLUGE: “SÜRECİ HIZLANDIRMALIYIZ”

DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge yaptığı açıklamada, “Aşılar bu salgından kurtulmanın en iyi yolu… Ancak, bu aşıların piyasaya sürülmesi kabul edilemeyecek kadar yavaş” ve daha geniş Avrupa bölgesindeki salgını uzatıyor. Üretimi artırarak, aşıların uygulanmasının önündeki engelleri azaltarak ve şimdi stoklarımızda bulunan her bir dozu kullanarak süreci hızlandırmalıyız” diye konuştu.

‘GEÇEN HAFTA 24 BİN ÖLÜM GÖRÜLDÜ’

DSÖ, geçen hafta 50’den fazla ülkeyi içeren ve Grönland’dan Rusya’nın uzak doğusuna uzanan Covid bulaşının 1,6 milyon yeni vaka ve 24.000’e yakın ölümle arttığını söyledi.

İLGİLİ HABERLER