İngiltere, Prens Philip’i ebediyete uğurladı

 İngiltere, Prens Philip’i ebediyete uğurladı

Kraliçe Elizabeth, kocasının cenazesine katılmak için Windsor Kalesi’nden ayrılırken Prens Philip’in öldüğünü açıkladığından beri ilk kez kamuoyunda resmi olarak görünmüş oldu.

Tören başlangıcında İstiklal marşı, askeri müzisyenler tarafından çalındı. Kraliçe’yi taşıyan bir Bentley, cenaze töreninin arka tarafındaki yerini aldı. 30 kişilik katılımcı grubunun hepsi Kraliyet mensuplarından oluştu. Prens Philip’in en büyük çocukları lider grupta yer alırken onları kardeşleri Wessex Kontu ve York Dükü izledi.

Üçüncü sırada Sussex Dükü ve Cambridge Dükü olan Harry ve Williams arasında kuzenleri Peter Phillips yer aldı.

Amiral Yardımcısı Tim Lawrence, Prenses Kraliyet’in kocası ve Kraliçe’nin yeğeni Snowdon Kontu, sıradaki son üyeler oldu.

Töreni, Windsor Dekanı David Conner ve Canterbury Başpiskoposu Justin Welby yönetiyor.

Kraliyet Ailesi üyeleri, hizmet sırasında koronavirüs yönetmeliğine uygun olarak kendi bölümlerinde oturdu

Cambridge Dükü ve Sussex Dükü kardeşler, St George Şapeli’nde karşı karşıya oturdular. William aile üyeleriyle birlikte otururken, Eşi Meghan, hamile olduğu için ABD’den gelemeyen Harry yalnız oturdu.

Kraliçe, mihrabın önünde, sunağa en yakın oturan kişi oldu. Tam karşısında, Cornwall Düşesi ile birlikte Galler Prensi yer aldı. Kraliçeye en yakın kişi solundaki York Dükü oldu.

Tören ve hanedanlık armaları konularında hükümdarın baş danışmanı olan Baş Silah Kralı, Edinburgh Dükü’nün unvanlarını tam olarak okudu.

Ardından Edinburgh Dükü, St George Şapeli Kraliyet Kasasına defnedildi. Tabut mahzene indirilmeden önce tören dekanının “Bu dünyadan yolculuğuna çık” dediği duyuldu.

İskoçya Kraliyet Alayı’nın Pipe Major’la başlayan bir dizi ağıt çalarken. Koro, cenaze töreni sona ererken “Tanrı Kraliçeyi Korusun” şarkısını söyledi.

Ardından Kraliyet Ailesi, Windsor Dekanı ve Canterbury Başpiskoposu eşliğinde Celile Sundurması’nın yanındaki şapelden ayrıldı.

Pandemi nedeniyle cenaze günü Windsor’a gitmemeleri tavsiye edilmesine rağmen, bir grup insan Kale dışında toplanarak Prens Philip’ veda ettiler.

İLGİLİ HABERLER