• 13/04/2024

Elon Musk Projesi: Beyniyle Bilgisayarı Yöneten Maymun

 Elon Musk Projesi: Beyniyle Bilgisayarı Yöneten Maymun

Elon Musk her zaman olduğu gibi yine beyin yakan teknolojik projelerle karşımızda… Bu kez de Neuralink isimli, insan beynini bilgisayarlarla bir araya getiren bir teknolojik firma ile işbirliği yapıp, teknolojik cihazları düşünce gücüyle kontrol etmeye yarayan bir icat geliştirdi. Denemeleri hala devam eden bu aygıtın nasıl çalıştığını görmek için ise bir maymun üzerinde çalışmalar yaptılar… Elbette bu hayvan deneyi bildiğimiz vahşi hayvan deneyleri gibi değil. Maymun dostumuzun üzerinde hiçbir zarar veren yöntem uygulanmadığı gibi; kendisine el bebek gül bebek bakılıyor. 

Gelelim bu aygıtın neler yapabildiğine… Basitçe şakaklara yapıştırılan ve bluetooth ile yönetilebilen bu cihaz; beyin fonksiyonlarını kullanarak bilgisayar ekranındaki şeyleri kontrol etmemize ve yönetmemize olanak tanıyor. Basit bir oyun olan “pong” ile denemelere başlayan ekip, maymunun rahatlıkla ve hata yapmadan oyunu oynadığını görüyorlar… Böylelikle bilim kurgu filmleri bir kez daha gerçeğe dönüşüyor!

Bu cihazın üretim amacı ise felçli ya da fiziksel engelli insanlar için bir iletişim ya da sosyalleşme yöntemi yaratmak! Hiç hareket edemeyen ve konuşamayan insanlar bu cihaz sayesinde ihtiyaçlarını, fikirlerini dile getirebilecek, sevdikleriyle sosyalleşip iletişime geçebilecek ve elbette bilgisayar üzerinde oyun oynamak gibi keyifli aktiviteleri yerine getirebilecekler. Cihaz ne zaman hazır olur ve piyasaya sürülür bilemiyoruz ama maymunun oyun oynadığı video şimdiden izlenme rekorları kırıyor… İşte o video!

İLGİLİ HABERLER