Filistin gösterilerine Oxford ve Cambridge öğrencileri de katıldı

 Filistin gösterilerine Oxford ve Cambridge öğrencileri de katıldı

Hollie Adams / Reuters

İngiltere’nin köklü eğitim kurumlarından Oxford ve Cambridge üniversiteleri, ABD’de başlayan Filistin’e destek gösterilerine katılarak ses getirdi. Dünya çapında prestijli olan bu iki üniversiteden öğrenciler, Filistin’e verdiği destekle dikkat çekti.

Oxford Üniversitesi’nden öğrenciler, Pitt Rivers Müzesi’nin bahçesinde çadırlar kurarak Filistin’e destek verdi. “Oxford Action for Palestine (OA4P)” adlı grup, üniversitenin İsrail’le işbirliği içindeki şirketlere yatırım yapmasını kınadı ve ilişkilerin kesilmesini talep etti. Öğrenciler, eylemlerini, bu talepler karşılanana kadar sürdüreceklerini açıkladı.

Cambridge Üniversitesi: İşbirliği Protestosu

Cambridge Üniversitesi’nde de benzer bir eylem gerçekleşti. “Cambridge for Palestine” adlı öğrenci grubu, King Parade Sokağı’nda kamp kurarak İsrail’le işbirliği içindeki şirketlere yatırım yapılmasını protesto etti. Öğrenciler, okullarının, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını desteklemesine sessiz kalmayı reddettiklerini vurguladılar.

Dünya Çapında Filistin Protestoları

ABD’de başlayan Filistin’e destek gösterileri dünya geneline yayılırken, öğrencilerin talepleri de netleşiyor. Üniversite yönetimlerinden, İsrail’le bağlantılı şirketlerle işbirliği yapmamaları, protestolara katılan öğrencilere ceza verilmemesi ve ceza alanlar için af çıkarılması talep ediliyor. Bu talepler, Filistin’e destek eylemlerinin önemli bir parçası haline geliyor.

İLGİLİ HABERLER