• 16/04/2024

Futbolda çocuklara yönelik cinsel istismar raporu

 Futbolda çocuklara yönelik cinsel istismar raporu

İngiltere’de yayınlanan bir rapor, Futbol Federasyonu’nun çocuk yaştaki erkek oyunculara yönelik cinsel istismar olaylarını cezalandırmada yetersiz kaldığını gözler önüne serdi.

1970 ile 2005 arasında İngiliz futbol kulüplerindeki çocuk oyunculara yönelik cinsel istismar olaylarını soruşturan heyet, beş yıl boyunca çocukların korunması için federasyonun adım atmadığını belirtti.

4 yıl süren ve 710 sayfadan oluşan rapora göre Federasyon’da “önemli kurumsal eksiklikler” yaşandı. Bu süreçte 692 çocuk cinsel istismardan kurtulurken 240’ının bu tür bir taciz yaşadığından şüpheleniliyor. Fakat bu sayının çok daha fazla olabileceği konusunda da rapor uyarıyor.

İngiliz Futbol Federasyonu’nun çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarını 1990 ortalarından itibaren “ciddiye almaya” başladığının altını çizen metin, bu tarihten önce ise genç erkek oyunculara çok kötü davranıldığı ve federasyonun kulüplere çocukların korunması için yeterli yönlendirmelerde bulunmadığını yazdı.

Raporu kaleme alan Clive Sheldon, “Federasyon çocukların korunması konusunda çok daha derinlemesine rol almalıydı. Söz konusu çocukların korunması için uygulanacak genel tedbirleri çok daha hızlı yürürlüğe sokmalıydı” dedi.

Rapora göre, Mayıs 2000’de çocuk koruma programının başlatılmasına rağmen hatalar yapılmaya devam etti.

Barry Bennel

Çocuklara yönelik cinsel taciz olaylarının “en tanınmış iki ismi” olarak Barry Bennell ve Bob Higgins’i gösteren rapor, federasyonun bu kişilerin futboldan ihraçlarını sağlamadığını işaret etti.

Bununla birlikte cinsel istismarın futbolda yaygın bir durum olmadığının altını çizen raporun yazarı Sheldon, birçok gencin güvenli bir şekilde futbol oynayabildiğini de ifade etti.

Sheldon ayrıca, bu tür olaylara imza atan kişilerin birbirlerini tanımalarına rağmen çocuklar hakkında cinsel istismarı kolaylaştırabilecek bilgi paylaşımında bulunmadıklarını da sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER