İngiltere gündeminde öne çıkan haberler

 İngiltere gündeminde öne çıkan haberler

İngiltere’de pazartesi gününden itibaren kısıtlamalar hafiflerken, insanların altı kişiye kadar gruplar halinde veya iki hane olarak açık havada buluşmalarına izin veriliyor. Mağazalar, kuaförler, spor salonları ve açık havada hizmet veren mekânlar ise 12 Nisan’da yeniden açılacak.

İngiltere’de covid-19’a bağlı günlük vaka ve can kaybı sayısındaki düşüş eğilimi devam ederken, toplam koronavirüs vaka sayısın ise 4 milyon 333 bin 42’ye yükseldiği belirtildi. Resmi verilere göre; son 24 saatte toplam can kaybı ise 126 bin 592’ye yükseldi.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan aşı verilerine göre ise, birleşik krallık genelinde toplam 30 milyon 151 bin 287 kişinin covid-19’a karşı aşılandığı belirtildi. Aşının her iki dozunu alan kişi sayısının 3 milyon 527 bin 287’ye ulaştığı bildirildi.

İngiltere’de 70 yaşın üzerindeki vatandaşlar, önümüzdeki eylül ayından itibaren, yeni tip koronavirüsün mutasyona uğramış halinden korunmak için güçlendirici dozlar alabilecekler. Aşıdan sorumlu bakan Nedim Zevahir, ilk takviye dozlarının bakım evlerinde ve ulusal sağlık hizmetlerinde dört ana öncelik grubunu hedefleyeceğini söyledi.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Bristol’da polis teşkilatına yönelik yeni yasa tasarısına karşı protestoların şiddete dönüşmesi ve 10 kişinin tutuklanmasıyla sonuçlanan eylemlerin ardından polis memurlarına yönelik saldırıları eleştirdi.

İngiltere’nin West Yorkshire bölgesinde bulunan Batley kentindeki bir okulda görevli öğretmenin derste Hz. Muhammed’in karikatürlerini göstermesi tepki topladı. Öğretmenin açığa alındığı açıklandı.

2013 yılından bu yana Türkiye’de online mobilya satışı yapan Vivense, 2020 yılında Londra’da mağaza açarak global mobilya pazarına giriş yaptı.

İLGİLİ HABERLER