• 13/04/2024

İngiltere hükümeti “Avrupa Süper Ligi” organizasyonunu önlemek için harekete geçti

 İngiltere hükümeti “Avrupa Süper Ligi” organizasyonunu önlemek için harekete geçti

Alamy Stock Photo

İngiltere hükümeti, Avrupa Süper Ligi gibi küresel futbol organizasyonlarından ayrılma planlarını destekleyen kulüplerin sahiplerini ve yöneticilerini hedef alan sert bir hamle yapmaya hazırlanıyor.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara tarafından yapılan açıklamada, “Futbol Yönetimi Yasa Tasarısı” adı altında bir düzenleme paketinin bugün parlamentoya sunulacağı belirtildi.

Açıklamada, tasarının Avrupa Süper Ligi girişimi ve finansal sıkıntılarla boğuşan bazı kulüplerin iflasları gibi olayların ardından başladığı ifade edildi. Tasarının, futbolun uygun yönetimini sağlamak ve İngiliz futbol kültürünü korumak amacıyla bağımsız bir futbol düzenleme kurulu kurulması öngörülüyor.

Futbolun ülkenin en önemli kültürel ihracatı olduğu vurgulanırken, Premier Lig ve Championship’teki kulüplerin toplam borcunun 2020-2021 sezonunda 5,9 milyar sterline ulaştığına dikkat çekildi.

Açıklamada, yasa tasarısının kulüp sahipleri ve yöneticilerinin finansal durumlarını da ele alacağı ve başarısız olanların kulüp sahibi veya yönetici olamayacakları belirtildi. Ayrıca, tasarıyla Avrupa Süper Ligi gibi küresel organizasyonlara katılımın önüne geçilecek ve stadyum değişikliklerinde belirli koşulların sağlanması gerekecek.

Tasarıyla birlikte taraftarların yönetim süreçlerine katılımı da teşvik edilecek ve kulüp stratejileri gibi önemli konularda taraftarların görüşleri alınacak. Taraftar katılımının detayları ise bağımsız bir düzenleme kurulu tarafından belirlenecek.

İLGİLİ HABERLER