• 18/05/2024

İngiltere hükümeti HS2 güzergahındaki mülk satın alımlarını sürdürüyor

 İngiltere hükümeti HS2 güzergahındaki mülk satın alımlarını sürdürüyor

Leon Neal / Getty Images

İngiltere’de HS2 projesinin geleceği hakkında belirsizlikler devam ederken, hükümet hala güzergah üzerindeki mülk satın alımlarını sürdürüyor. Rishi Sunak’ın projenin bir kısmını iptal etme kararının ardından, vergi mükellefleri, artık inşa edilmeyen bir hat için 1,4 milyon £’dan fazla harcadı.

Observer’ın raporuna göre, hükümet, HS2’nin kuzey ayağındaki mülkleri satın almak için 1 milyon £’dan fazla para harcadı. Bu durumun, projenin bir kısmının iptal edilmesine rağmen devam eden satın alma işlemlerinin bir sonucu olduğunu bildiriliyor.

Politik Bir Tartışma

Rishi Sunak’ın geçen yılki duyurusunun ardından, Birmingham ve Manchester arasındaki hattın inşası planı rafa kaldırılmıştı. Ancak bu durum, hükümetin HS2’nin kuzey rotalarına dayanan yeni kapasite planları üzerinde çalışmasına neden oldu.

İşçi Partisi’nin Tutumu

İşçi Partisi, projeyi sonlandırma veya alternatif bir plan sunma konusunda henüz net bir tutum ortaya koymadı. Ancak, HS2’nin kuzey ayağının iptal edilmesinin, partiyi projeyi yeniden canlandırmaya veya Sunak’ın önerdiği alternatif plana bağlı kalmaya zorladığı belirtiliyor.

Sektördeki Beklentiler ve Eleştiriler

HS2’nin kuzey ayağının iptalinin, Birmingham’dan Crewe’ye kadar olan hattın kapasitesini azaltabileceği ve demiryolu trafiğini etkileyebileceği belirtiliyor. Bu kararın, projenin geleceği hakkında sektördeki belirsizlikleri arttırdığı ve çeşitli kesimlerden eleştirilere neden olduğu ifade ediliyor.

Hükümetin Açıklamaları

HS2 Ltd. ve Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, süregelen mülk satın alma işlemlerinin yasal yükümlülükler doğrultusunda devam ettiğini belirtiyorlar. Ayrıca, 2. Aşama programının düzenli bir şekilde kapatılması için çalışmaların devam ettiğini vurguluyorlar.

İLGİLİ HABERLER