• 20/05/2024

İngiltere hükümeti ve Rolls-Royce’dan ayda nükleer enerji anlaşması

 İngiltere hükümeti ve Rolls-Royce’dan ayda nükleer enerji anlaşması

İngiltere hükümeti ve Rolls-Royce’dan ayda nükleer enerji anlaşması

Birleşik Krallık’ta Rolls-Royce bilim insanları ve mühendisleri, gelecekte bir Ay üssünü desteklemek için nükleer enerjinin nasıl kullanılabileceğini araştıracaklar.

Birleşik Krallık Uzay Ajansı, Derby merkezli firmaya gelecekteki ay yerleşimlerini güçlendirmenin yollarını araştırması için 2,9 milyon sterlin verdi.

Şirketten, nükleer mikro reaktörlerin gelecekteki Ay görevlerinin süresini nasıl uzatabileceğini göstermesi istendi.

Hükümet, anlaşmanın İngiltere’nin uzay endüstrisini artıracağını ve vasıflı işler yaratacağını söyledi.

İngiltere Uzay Ajansı, Ay’da iletişim, yaşam desteği ve bilimsel deneyler için sistemleri desteklemek üzere yeni bir güç kaynağı kurmak istediğini söyledi.

Ajansın CEO’su Dr Paul Bate: “İddialı uzay keşif misyonlarını desteklemek ve Birleşik Krallık genelinde sektör büyümesini artırmak için teknoloji ve yetenekleri destekliyoruz. Uzay nükleer enerjisini geliştirmek, yenilikçi teknolojileri desteklemek ve nükleer, bilim ve uzay mühendisliği becerilerimizi geliştirmek için eşsiz bir fırsat sunuyor. Rolls-Royce’un bu yenilikçi araştırması, daha geniş Birleşik Krallık uzay sektörünü geliştirirken, istihdam ve daha fazla yatırım yaratırken, Ay’da sürekli insan varlığına güç sağlamak için zemin hazırlayabilir.” Dedi.

İLGİLİ HABERLER