Caria Holidays

İngiltere ile AB arasında aşı gerilimi tekrar artıyor!

 İngiltere ile AB arasında aşı gerilimi tekrar artıyor!

İngiltere, İtalya’da üretilen 250 bin doz Oxford-AstraZeneca aşısının Avustralya’ya ihracatının engellenmesine tepki gösterdi.

Covid-19 aşılarının ihracatına getirilen kısıtlamaların, virüse karşı küresel mücadeleyi tehlikeye atabileceğini belirten Londra yönetimi, Avrupa Birliği’nin aşı programı için yaptığı taahhütleri yerine getirmesini beklediğini duyurdu.

Başbakan Boris Johnson’ın sözcüsü yaptığı açıklamada, “Covid-19’da küresel iyileşme, uluslararası iş birliğine dayanıyor. Hepimiz küresel tedarik zincirlerine bağımlıyız, kısıtlamaların uygulanması, virüsle mücadele için küresel çabaları tehlikeye atıyor.” dedi.

Sözcü, Johnson ve Leyen arasındaki görüşmeyi hatırlatarak AB’ye sözünü tutması çağrısı yaptı: “Başbakan, bu yılın başlarında AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ile görüştü. Leyen, mekanizmalarının şeffaflık üzerinde odaklandığını ve şirketlerin ihracatını kısıtlamayı amaçlamadığını doğruladı. AB’nin taahhütlerini korumaya devam etmesini bekleriz.”

Brüksel, geçtiğimiz ağustos ayında İngiltere-İsveç ortaklığı şirket Oxford-AstraZeneca ile 300 milyon doz aşı için sözleşme imzaladı. Ancak şirket, fabrikalarında üretim sorunları nedeniyle gecikme yaşandığını duyurdu. Buna göre, AstraZeneca’nın AB’ye bu yılın ilk çeyreğinde 100 milyon doz aşı yerine 40 milyon doz teslimat yapması bekleniyor.

AB kurallarına göre, aşı tedariki taahhütlerini yerine getirmeyen şirketlerin başka ülkelere aşı ihracatının bloke edilmesi öngörülüyor. İtalya, aldığı ihracat kararı yasağıyla yeni AB düzenlemelerini hayata geçiren ilk ülke oldu.

AB de İtalya’nın, 250 bin doz AstraZeneca aşısının Avustralya’ya gönderilmesini engelleme kararını destekledi.

İLGİLİ HABERLER