İngiltere Suriye’de bir IŞİD liderini hedef aldı

 İngiltere Suriye’de bir IŞİD liderini hedef aldı

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Salı (20 Aralık)  günü Suriye’nin kuzeyindeki Halep kırsalında El-Bab kentinde bir binaya düzenlenen İHA saldırısıyla bir IŞİD liderinin hedef alındığını duyurdu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre bu, Suriye’deki terörle mücadele için Halep’in kuzeyindeki “uluslararası koalisyon” bünyesinde İngiliz insansız hava araçları tarafından gerçekleştirilen ilk operasyon.

İngiltere Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “MQ-9 Reaper İnsansız Hava Aracı (İHA) El-Bab kenti yakınlarındaki bir binayı yakından izliyordu. Bu binada en az bir IŞİD militanının bulunduğu biliniyordu. Bina iki Hellfire füzesi tarafından hedef alındı. Her iki füze de sivillere yönelik olası risklerden kaçınmak ve bu riskleri en aza indirmek için büyük özenle hedefi isabetli bir şekilde vurdu. Kraliyet Hava Kuvvetleri uçakları, Irak makamlarının örgütü ülkelerinden çıkarma çabalarına destek vermenin yanı sıra Suriye’deki IŞİDunsurlarına karşı silahlı keşif devriyeleri düzenlemeye devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

Birleşik Krallık’a ait İHA’ların “uluslararası koalisyon” güçleri bünyesindeki hava harekatı, “Shader Operasyonu” adı altında gerçekleşiyor. Bu operasyon Ağustos 2014’te İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından IŞİDile savaşmak amacıyla fırlatıldı.

İLGİLİ HABERLER