‘İngiltere varyantı yüzde 90 daha fazla bulaşıcı’

 ‘İngiltere varyantı yüzde 90 daha fazla bulaşıcı’

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’na bağlı Bulaşıcı Hastalıkların Matematiksel Modellemesi Merkezi’nden araştırmacı bir ekip, “İngiltere’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (SARS-CoV-2) mutasyona uğrayan varyantının, virüsün orijinal versiyonundan yüzde 43 ila 90 arasında daha fazla bulaşabilir” olabileceğini gösteren kanıtlara ulaştı.

Araştırmacılar, bu varyant hakkında daha fazla bilgi edinmek için, İngiltere’nin dört bir yanından 150 bin virüs genom diziliminden örnek aldılar. Araştırma sonucunda, İngiltere’de ortaya çıkan mutantın büyüme oranının, buldukları diğer 307 varyantın hepsinden daha yüksek olduğunu gösteren kanıtlar buldular.

‘AŞILAMAYI HIZLANDIRMAK YÜZLEŞMENİN EN İYİ YOLU’

Oxford Üniversitesi Edward Jenner Enstitüsü’nde immünoloji ve aşı geliştirme profesörü olan Ahmed Salman, “Virüsün çok sayıda insana bulaşabildiği zaman, hücrede kopyalanmasında hatalara yol olacağını ve sayıları 31’e varan genetik kodlarından birinde bir mutasyona sebep olacağına” dikkat çekerek “aşılamayı hızlandırmanın virüsün mutasyonlarıyla yüzleşmenin en iyi yolu olduğunu” belirtti.

Salman ayrıca “Kodlardan birinde etkili bir mutasyonun meydana gelmesi ve çoğu aşının hedef aldığı spike proteininin yapısında kapsamlı bir mutasyona neden olması durumunda, sorun oluşur.” diyor.

Hazım Bedir / Şarku’l Avsat

İLGİLİ HABERLER