• 14/04/2024

İngiltere’de AstraZeneca aşısı olan 7 kişi hayatını kaybetti

 İngiltere’de AstraZeneca aşısı olan 7 kişi hayatını kaybetti

Birleşik Krallık’ta şimdiye kadar Oxford-AstraZeneca aşısı yaptırdıktan sonra olağandışı kan pıhtılarından 7 kişinin hayatını kaybettiğini açıklandı.

İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu MHRA, BBC’ye gönderdiği bir açıklamada ” yedi kişinin hayatını kaybettiğini” doğrularken, MHRA CEO’su Dr. June Raine, “Covid-19 enfeksiyonunu ve komplikasyonlarını önlemenin faydaları, risklerden ağır basmaya devam ediyor ve halk, davet edildiğinde aşılarını almaya devam etmelidir.” diye konuştu.

18 MİLYON KİŞİDE 30 KAN PIHTILAŞMA VAKASI

9 Aralık 2020 ile 21 Mart 2021 tarihlerini kapsayan raporda aşılanan 18 milyon kişiden 30’unda kan pıhtılaşma vakası görüldüğünü ve bunlardan 7 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

MHRA, bu vakaların sadece bir “tesadüf mü” yoksa “aşının gerçek bir yan etkisimi” olduğunun ise hala netlik kazanmadığını açıkladı. Kurum, aşının faydalarının, bu tarz riskleri göze almaya değer olduğu belirtildi. Daha önce AstraZeneca aşısıyla ilgili kan pıhtılaşması vakaları sonrası Almanya, Fransa, Hollanda ve Kanada gibi ülkelerin aşının kullanımını yalnızca yaşlı insanlarla sınırlamıştı.

MHRA tarafından geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan veriler, beyinde bir tür kan pıhtısı olan 22 serebral venöz sinüs trombozu (CVST) vakası yaşandığını işaret etti. Bunlara vücutta kan pıhtılarının oluşmasına yardımcı olan düşük trombosit seviyeleri eşlik ediyordu. MHRA ayrıca sekiz kişide düşük trombosit seviyelerinin yanı sıra başka pıhtılaşma sorunları da buldu.

İLGİLİ HABERLER