İngiltere’de hastane yataklarını boşaltmak için binlerce hasta taburcu edilecek

 İngiltere’de hastane yataklarını boşaltmak için binlerce hasta taburcu edilecek

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS), şimdiye kadarki en zorlu kışlarından birinde çok ihtiyaç duyulan hastane yataklarını boşaltmak amacıyla önümüzdeki birkaç hafta içinde binlerce hastayı bakım evlerine taburcu etmeye başlamayı hedefliyor.

Reuters’in bildirdiğine göre, devlet tarafından yürütülen sağlık hizmeti tüm vatandaşa ücretsiz bakım sağlıyor. Bu sistem yakın zamana kadar birçok İngiliz için bir gurur kaynağıydı.

200 MİLYON STERLİN EK FON

Hükümet yaptığı açıklamada, doktorlara göre tıbbi tedaviye ihtiyacı fazla olmayan hastaların hastane dışında bakılması amacıyla kısa süreli bakım yerleri satın almak ve mevcut tesisleri iyileştirmek için 200 milyon sterline kadar ek fon sağlayacaklarını bildirdi.

Açıklamada, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’daki NHS’nin de bakım yataklarına daha fazla fon yatırıp yatırmayacağına dair bilgi verilmedi.

Bazı hastaların başka yerlere nakledilmesi, hastanelerin koronavirüs hastaları için mümkün olduğu kadar çok yatak sağlamaya çalıştığı pandemi döneminde, İngiltere’de NHS tarafından kullanılan bir uygulamanın yeniden canlandırılması amacını taşıyor.

“BİRİKMİŞ İŞ YÜKÜ ZORLUK YARATIYOR”

Sağlık Bakanı Steve Barclay konuya dair yaptığı açıklamada, “NHS, koronavirüs ve gripten kaynaklanan büyük bir baskı altında. Pandemi, Strep A ve yaklaşan grevlerin neden olduğu birikmiş iş yüküyle başa çıkmanın yanı sıra bu kış aşırı bir zorluk teşkil ediyor” dedi.

İLGİLİ HABERLER