• 16/04/2024

İngiltere’de Rusya ve Çin’e karşı alarm: ‘Hemen durdurun’

 İngiltere’de Rusya ve Çin’e karşı alarm: ‘Hemen durdurun’

İngiltere’de Avam Kamarası ülkenin savunma sanayisine yapılan yabancı yatırımların, özellikle de Rus ve Çin yatırımlarının yarattığı tehlikeyi vurgulayarak bir an evvel harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Casusluk faaliyetleri konusunda paniğe kapılan parlamenterler, giderek güçlenen bu blok karşısında çok geç olmadan önlem alınması gerektiğini belirterek karşı karşıya oldukları tehlikenin boyutlarını anlattı…

Son dönemde dünyayı iyiden iyiye tedirgin eden Çin ordusunun yanı sıra birçok noktada ortak hareket ettiği Rusya’ya karşı alarm zilleri çalmaya başladı. İngiliz parlamenterler konuyla ilgili harekete geçti.

9 ŞİRKET SATIN ALINDI

Avam Kamarası Savunma Alt Komitesi, hem Britanya hem de ABD silahlı kuvvetleri tarafından işletilen Amerikan F-35 savaş uçaklarında kullanılan devre kartlarını basan bir şirket de dahil olmak üzere, son yıllarda BK savunma sanayiinde faaliyet gösteren 9 şirketin Çinli firmalar tarafından satın alındığını kaydetti.

‘MEN EDİN’

Birleşik Krallık’ta (BK) hükümete seslenen parlamenterler, Çin ve Rusya’yı Britanya silahlı kuvvetlerine teçhizat tedarikinde herhangi bir şekilde rol oynamaktan men etme çağrısında bulundu.

Söz konusu 9 şirketin 6’sı savunma sanayisini kilit iş sahası olarak görüyor. Komite, BK Savunma Bakanlığı’nın (MoD) “dost olarak gördüğü ve yatırım konusunda teşvik edilmesini tavsiye ettiği” ülkelerin bir listesini yayımlaması gerektiğini ifade etti.

Komite, “Çin ve Rusya dahil olmak üzere” bu listenin dışında kalan tüm ülkelerin, “BK’nin savunma tedarik zincirine yatırım yapmasının engellenmesi” gerektiğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER