• 21/04/2024

İngiltere’den kanser için “yutulabilir kamera” mucizesi

 İngiltere’den kanser için “yutulabilir kamera” mucizesi

İngiltere’de Kovid döneminde zorlaşan kanser teşhisi için kapsül kamera sistemi üzerinde çalışılıyor. Ağız yoluyla alınan kapsül, kanser belirtilerini fotoğraflayarak tespit edebilecek.

Kovid-19 tüm ülkelerde sağlık sistemine büyük darbe vururken, kanser hastalığı teşhis ve tedavisinde aksaklıklar meydana getirmişti. Bunun önüne geçmek için ‘Pillcam’ adı verilen ve bir hap boyutundaki kapsül kamera, ağız yoluyla yutulduktan sonra kanseri tespit edebilecek. Pillcam, özellikle mide ve bağırsak kanseri belirtilerini fotoğraflayacak.

Bele takılan bir kayıt cihazı kapsül kameranın fotoğraflarını kaydederken, işlem tamamlandıktan sonra vücut doğal yollarla kapsülü dışarı atılabilecek.

40’tan fazla bölgede 11 bin kişinin katıldığı çalışmayı yorumlayan Ulusal Sağlık Servisi (NHS) Başkanı Sir Simon Stevens, “Bilim kurgu filmlerinin gerçeğe dönüşmesi gibi geliyor. Vücudunuzdan geçen bu kamera, saniyede iki kare fotoğraf çekerek kanser ve Crohn hastalığının belirtilerini kontrol ediyor” dedi.

Endoskopi ve kolonoskopiye çok daha hızlı bir alternatif olması beklenen yöntem, koronavirüs salgını sürecinde haftalarca bekleyen hastalara da umut olacak.

The Times’ın haberine göre, aralık ayında İngiltere genelinde 105 bin kişinin endoskopi çektirebilmek için NHS’nin bekleme listesinde yer alıyor

İLGİLİ HABERLER