Caria Holidays

İngiltere’ye getirilen Afgan kadınların bazılarının futbolcu olmadığı ortaya çıktı

 İngiltere’ye getirilen Afgan kadınların bazılarının futbolcu olmadığı ortaya çıktı

İngiltere’ye getirilen Afgan kadınların bazılarının futbolcu olmadığı ortaya çıktı

BBC araştırması, Taliban tehdidi nedeniyle İngiltere’ye getirilen bir grup Afgan kadın futbolcu arasında, “futbolcu olmayanların bulunduğunu” ortaya çıkardı.

Kasım 2021’de 35 kadın, aileleri ile birlikte Pakistan üzerinden İngiltere’ye getirilmişti. Toplam 130 kişi tahliye edildi.

Bu kadın futbolcuların başvuruları, Taliban tarafından cezalandırılabilecekleri endişesi ile işleme alındı.

Ancak bu listede yer alan kişilerden bazılarının, isim ve kimlik bilgileri eşleşse de, başvurularında iddia edildiği gibi ulusal lig oyuncuları ya da bölgesel lig takımı oyuncusu olmadıkları şüphesi doğdu.

13 KİŞİNİN FUTBOLLA ALAKASI YOK

BBC ekibinin ulaştığı Afgan kadın futbol takımı antrenörleri, eski oyuncular ve yetkililer, 13 kişinin iddia ettikleri takımların oyuncuları olmadıklarını söyledi.

Tahliye edilen kadınların çoğunun Herat Genç Futbol Takımı oyuncuları olduğu açıklanıyordu.

BBC’nin ulaştığı bu takımın şu anda İtalya’da olan eski çalıştırıcısı Nacibullah Nevruzi, listedeki bazı isimlerin “Herat stadyumuna ayak bastığından şüphe ettiğini” söyledi.

Nevruzi, “Listede, Herat’ta hiç futbol forması giymeyen kişiler var” dedi.

Sahte kimlik bilgileriyle gerçekleştiği gözüken bu tahliye, Afganistan’da şu anda Taliban yönetimi altında yaşayan bazı kadın futbolcular arasında öfke yarattı.

İsmini vermek istemeyen bir kadın BBC’ye,”Taliban kadınlar ve kızlar için sporu yasakladı. Afganistan’da bir geleceğimiz yok. Biz buradayken, sahte futbolcuların tahliye edilmiş olması beni çok üzüyor.” dedi.

İLGİLİ HABERLER