• 14/04/2024

İşçi Partisi’nin NHS planı: “Reform ya da ölüm”

 İşçi Partisi’nin NHS planı: “Reform ya da ölüm”

İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer, planlarını özetlerken NHS için “reform” ya da “ölüm” şeklinde konuştu.

Sunday Telegraph’ta yazan Starmer, NHS’nin hala dünyanın gıpta ettiği fikrinin “açıkça yanlış” olduğunu savundu ve hastalar için durumun “dayanılmaz ve tehlikeli” olduğunu söyledi.

Bu, Sir Keir’in gölge sağlık sekreteri Wes Streeting tarafından önerilen reformları alenen desteklediği ilk kez.

İşçi Partisi lideri ayrıca partisinin mezun olan doktor ve bölge hemşirelerinin sayısını ikiye katlayacağını, hemşire ve ebeler için eğitim yerleştirmelerini artıracağını ve aile doktorlarını kademeli olarak sağlık hizmetinin doğrudan çalışanları haline getireceğini söyledi.

BBC’nin Pazar günü Laura Kuenssberg ile programına da katılan Sir Keir, NHS’yi korumak ve düşüşe girmesini önlemek için reform yapmak istediğini söyledi.

Bununla birlikte, bir İşçi Partisi hükümetinin NHS bekleme listelerini temizlemek için özel sektörü daha fazla kullanacağını da söyledi.

“BÜROKRATİK SAÇMALIKLAR”

Öte yandan, Starmer, Sunday Telegraph’ta şunları yazdı.

“Yeni, sürdürülebilir bir sistem hakkında düşünmemizin zamanı geldi, pratisyen hekimlerin küçük bir işletmeyi etkin bir şekilde yönetmeyle birlikte gelen yönetici yerine hastaların bakımına odaklanmasına izin veren bir sistem” dedi.

“Sağlık hizmetinde her gün karşılaştığınız bürokratik saçmalıklara karşı da acımasız olmamız gerekiyor.

“İnatçı sırt problemleri olan insanlar neden kendilerini fizyoterapiye yönlendiremezler?”

İşçi lideri, hastalara ihtiyaç duydukları hizmetleri vermek için “zor işleri” yapmaya ve “zor gerçekleri” söylemeye hazır olduğunu belirtti.

İLGİLİ HABERLER