IŞİD için Suriye’ye giden Şamima Begüm ‘vatandaşlık’ davasını kaybetti

 IŞİD için Suriye’ye giden Şamima Begüm ‘vatandaşlık’ davasını kaybetti

IŞİD için Suriye’ye giden Şamima Begüm ‘vatandaşlık’ davasını kaybetti

İngiltere’de Temyiz Mahkemesi, 2015’te IŞİD’e katılmak için İngiltere’den Suriye’ye giden Şamima Begüm’ün İngiltere vatandaşlığından çıkarılmasını yasaya uygun buldu.

24 yaşında olan Begüm, IŞİD’lilerin eşleri ve çocuklarına da ev sahipliği yapan Suriye’deki Roj kampında bulunuyor ve bir süredir İngiltere vatandaşlığını geri alıp ülkeye dönebilmek için hukuki mücadele veriyor. ‘Ulusal güvenlik riski’ olarak görüldüğü için 2019’da İngiltere vatandaşlığı iptal edilen Begüm, geçtiğimiz yıl şubat ayında açtığı davayı da kaybetmişti. Begüm, 2015’te 15 yaşındayken IŞİD’e katılmak için İngiltere’nin başkenti Londra’dan yola çıkarak, Türkiye üzerinden Suriye’ye gitmişti.

YARGIÇ CARR: DAVA DÜŞMÜŞTÜR

Begüm ve iki kız arkadaşı, İstanbul Esenler Otogarı’nda kendilerini Suriye’de IŞİD’in kontrolündeki bölgelere sokacak olan ve aslında Kanada ajanı olduğu ortaya çıkan Muhammed Al Raşid’le buluşmuşlardı. Suriye’de üç yıl boyunca bir Hollanda vatandaşıyla evli kalan Begüm, 2019’da ülkedeki bir kampta dokuz aylık hamileyken bulunmuştu. Begüm’ün Suriye’de doğurduğu üç çocuğu da hayatını kaybetmişti.

IŞİD’in yenilgiye uğratılmasının ardından pişmanlığını açıklayan Begüm, ‘İngiltere’ye terörle mücadelede yardım etmek istediğini’ söylemişti. Temyiz Mahkemesi’nin kararıyla Şamima Begüm’ün Suriye’den İngiltere’ye dönüşünün önü kapanmış oldu.

BBC Türkçe’nin haberine göre, mahkemenin kararını açıklayan Yargıç Sue Carr, “Bizim tek görevimiz, vatandaşlıktan çıkarılma kararının yasaya uygun olup olmadığını belirlemek. Bunun yasaya aykırı olmadığı sonucuna vardık. Dava düşmüştür” ifadelerini kullandı.

Kararda, ‘Begüm’ün başkalarından etkilenmiş ve yönlendirilmiş olabileceği ancak yine de Suriye’ye gitmek ve IŞİD’e katılmak doğrultusunda hesaplanmış bir karar verdiği’ kaydedildi.

İLGİLİ HABERLER