• 18/05/2024

Japonya’da iki askeri helikopter çarpıştı: Bir ölü, yedi kayıp

 Japonya’da iki askeri helikopter çarpıştı: Bir ölü, yedi kayıp

AP

Japonya’da, iki askeri helikopterin denizde çarpıştığı ve düştüğü olayda bir kişinin öldüğü, yedi kişinin ise kaybolduğu bildirildi. Yetkililer, kazanın Cumartesi günü geç saatlerde meydana geldiğini belirtti.

Kazanın Detayları

Savunma Bakanı Minoru Kihara, kazanın Pasifik’teki Izu adaları açıklarında gerçekleştiğini ve kurtarma ekiplerinin denizde helikopter parçası olduğuna inandıkları nesneleri tespit ettiğini söyledi. Olayın nedeni henüz belirlenememiş olmakla birlikte, bakanlık kurtarma çalışmalarına odaklanmış durumda.

Kurtarılan Kişinin Ölümü

İlk kurtarılan mürettebat üyesinin ölümü, saatler sonra doğrulandı. Savunma Bakanı Kihara, kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ve ekiplerin denizde uçuş kayıt cihazlarını aradığını belirtti. Olayın nedenini belirlemek için çarpışma olasılığı da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin analiz edileceği bildirildi.

Helikopterler ve Görevleri

Kaza, Mitsubishi SH-60K helikopterlerinin denizaltılara karşı gece tatbikatları sırasında meydana geldi. Bu helikopterler genellikle deniz muhriplerinden hareket ediyor. NHK yayın kuruluşuna göre, bir helikopterin Torishima adası açıklarında saat 22.38’de iletişimi kesildi ve bir dakika sonra acil durum sinyali alındı. Yaklaşık 25 dakika sonra, diğer uçaklarla da iletişimin kesildiği tespit edildi.

İlgili Güvenlik Endişeleri

Donanma yetkilileri, olay sırasında yakın sularda başka bir ülkenin gemisi veya uçağı olmadığı için yabancı bir müdahalenin olasılığını düşük olarak değerlendirdi. Japonya, bölgede Çin’in artan iddialılığına ve Kuzey Kore’nin öngörülemezliğine karşı savunma harcamalarını artırıyor. Ayrıca, ABD ve Asya’daki diğer ülkelerle işbirliğini derinleştiriyor.

Benzer Olaylar

Nisan 2023’te, 10 kişiyi taşıyan bir Japon askeri helikopteri Okinawa’nın güneyindeki Miyako adası açıklarında düşmüştü ve bu olayda hayatta kalan olmamıştı. Yeni kazanın ardından, Japonya’daki askeri hava güvenliğiyle ilgili endişeler yeniden gündeme geldi.

İLGİLİ HABERLER