Boris Johnson’ın ‘tatil’ açıklaması düş kırıklığı oldu

 Boris Johnson’ın ‘tatil’ açıklaması düş kırıklığı oldu

1 hafta boyunca Boris Johnson’ın 5 Nisan’da açıklayacağını söylediği ‘uluslararası seyahat’ kararına kitlenen ve yaz tatili yapıp yapamayacağını bilmek isteyen Britanya halkı, dün yapılan açıklamalarla hayal kırıklığı yaşadı. Johnson, uluslararası seyahatlerle ilgili net bir açıklama yapmazken; Küresel Seyahat Çalışma Grubu’nun 12 Nisan’da açıklanacak raporunu işaret etti.

Hükümetin Covid-19 kısıtlamalarını hafifletme planının üçüncü aşaması olarak daha önce belirlenen yurt dışı seyahatlerin 17 Mayıs’ta yeniden başlaması planlanırken, Johnson yurt dışı seyahatlerle ilgili hükümetin “umutlu” olduğunu belirtmesine rağmen hükümetin seyahatlerle ilgili henüz karar vermediğini belirtti.

‘Hayal kırıklığının da ötesinde”

Business Travel Association’ın CEO’su Clive Wratten Johnson’ın açıklamalarını “hayal kırıklığının da ötesinde” diye niteledi. Wiratten, ”Eğer ekonomiyi yeniden başlatacaksak, uluslararası seyahatler ve ticaretle ilgili net bir yol haritasına ihtiyacımız var. İngiltere olarak, hayati tedarik zincirlerini destekleme, sınırların açılmasına öncülük etme ve dijital sağlık sertifikası konusunda dünyaya öncülük etmeliyiz.” diye konuştu.

Yolcuların yurt dışından İngiltere’ye virüs getirme riskini “göz ardı etmek istemediğini” ifade eden Johnson, ayrıca aşı pasaportlarının bu dönemde kullanılmayacağını da sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER