• 13/04/2024

Kral Charles’tan Maundy Thursday (Kutsal Perşembe) Mesajı

 Kral Charles’tan Maundy Thursday (Kutsal Perşembe) Mesajı

BBC/Sky/ITV News

Kral, Worcester Katedrali’ndeki “Maundy Thursday” (Kutsal Perşemb) hizmeti için bir mesaj kaydetti. Mesajında, özellikle ihtiyaç zamanlarında “dostluk elini uzatanları” öven Kral, sağlık durumuyla ilgili doğrudan bir açıklama yapmasa da, diğerlerine bakım sağlayanların öneminden bahsedecek.

Kral, kanser tedavisi gördüğü için hizmete katılamayacak. Kraliçe Camilla ise geleneksel “Maundy parası”nı onun adına dağıtacak.

75 Alıcıya Maundy Parası

Alıcı sayısı, hükümdarın yaşıyla eşleşiyor – bu nedenle sembolik hediye olarak 75 erkek ve kadın bu yıl Maundy parası alacak.

Törenin Tarihi ve Anlamı

Maundy hizmeti, hükümdarın hediyeler verdiği en eski kraliyet törenlerinden biridir. 13. yüzyıla ve Kral John’un saltanatına kadar uzanıyor

Geleneksel Hediyeler ve Mesajın Övgüleri

Alıcılar, bu yıl özel olarak dövme gümüş Maundy paraları ve özel anma 50 p’lik parayla birlikte Tudor ejderhasının resmini taşıyan 5 sterlinlik paralar alacaklar. Kral’ın mesajı, Maundy parası alanları “böyle bir nezaketin harika örnekleri” olarak övecek.

Törenin Önemi

Kral, kanser tedavisine devam ederken Kraliçe Camilla’nın adına katıldığı başka bir etkinlik. Büyük kalabalıklı halka açık etkinliklere katılmamış olsa da, Paskalya kilise hizmetinde olacak.

Cumhuriyet Grubunun Açıklaması

Cumhuriyet Grubu, hükümdarlığın “Britanya’nın demokrasisi için zararlı” olduğunu ve Kraliçe’nin Worcester ziyaretinin “hükümdarlığın çoğumuzun değerlerinden ne kadar uzak olduğunun bir işareti olacağını” belirtti.

İLGİLİ HABERLER