• 13/04/2024

NHS’in gizli bekleme listeleri hastaları korkutuyor

 NHS’in gizli bekleme listeleri hastaları korkutuyor

NHS’in gizli bekleme listeleri hastaları korkutuyor

BBC News’in araştırması, hastaların İngiltere’deki resmi rakamlarda yer almayan gizli bekleme listelerinde takılıp kalan gecikmelerle karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor.

Yayınlanan bekleme listesi 7,6 milyona ulaştı ancak birikmiş iş yükünün gerçek boyutunun çok daha yüksek olduğu düşünülüyor.

Bunun nedeninin, sürekli bakıma ihtiyaç duyan hastaların, büyük gecikmelerle karşı karşıya kalsalar bile bu rakamlara otomatik olarak dahil edilmemesi olduğu bildiriliyor.

NHS İngiltere, hastanelerin bu tür vakaları izlemesi ve sayması gerektiğini belirtti. Ancak BBC’ye göre her zaman böyle değil.

Sorun, devam eden bakımı alan hastaların yanı sıra tedaviye başlamadan önce bekleme listesinden çıkarılan hastaları da etkiliyor.

BBC News, kanser tedavisi, omurga tedavisi ve görme yeteneğinin bozulması nedeniyle kör olma riski taşıyan diğer hayati tedaviler için aylarca hatta yıllarca bekleyen hastalarla konuştu.

‘Gerçekten endişe verici’

Bunlardan biri, Chelmsfordlu 69 yaşındaki Andy Allen, görme bozukluğuna neden olan ıslak AMD’ye sahip.

Görme yetisini korumak için sekiz haftada bir düzenli enjeksiyonlara ihtiyacı var, ancak son aralığın olması gerekenden iki kat daha uzun olması nedeniyle sıklıkla daha uzun süre beklediğini söylüyor.

Allen; “Bu gerçekten endişe verici. Görme yeteneğim kötüleşiyor ve bunun gecikmelerden mi kaynaklandığını merak ediyorum” diyerek durumunu ifade ediyor.

Macular Society hayır kurumu başkanı Cathy Yelf ise sistemdeki gecikmeleri “trajedi” olarak nitelendirerek; “İnsanlar görme yetilerini kaybetme ihtimalinden korkuyor” diyer konuştu.

2022-23 verilerine göre her ay ortalama 1,4 milyon tedavinin başladığı kaydediliyor ve üçte biri gecikmelerden etkileniyor.

Ancak bakımı devam eden hastaların 3 milyondan fazla randevusu ve tedavisi yapılıyor.

Birçoğu zamanında bakıma kavuşacak, ancak bunların kaçının geciktiği bilinmiyor.

İLGİLİ HABERLER