• 14/04/2024

‘Otelde karantina’ uygulaması hata ile başladı

 ‘Otelde karantina’ uygulaması hata ile başladı

İskoçya’da karantina otellerinden birine yerleşen ilk uluslararası yolcular 1 gün sonra şaşkınlık yaşadı.

Pazartesi günü, Amerika Birleşik Devletleri’nden Dublin üzerinden İskoçya’ya uçan ve sonrasında karantina için Edinburgh Havalimanı’ndaki bir otele yerleşen Chun Wong ve kızına 1 gün sonra otelden ayrılmaları söylendi.

Pazartesi gününden bu yana, İskoçya’ya uluslararası uçuşlarla gelen tüm yolcuların “kontrollü izolasyona” girmeleri gerekiyordu. Ancak bu kural, Birleşik Krallık ve İrlanda dâhil olmak üzere Ortak Seyahat Bölgesi içinden gelenler için geçerli olmadığı için ABD’den İrlanda aktarmalı İskoçya’ya gelen yolculara ‘otelde karantina’ yerine evde izole olabilecekleri söylendi.

‘YETKİLİLER ARADI’

Olay sonrası şaşkınlığını gizleyemeyen Chun Wong, BBC İskoçya’ya; Pazartesi gecesi yetkililerin kendilerine bir hata yapıldığını ve çiftin Fife’de evde kendi kendini tecrit edebileceğini söylediğini belirtti. İskoç hükümeti ise havaalanında neden “yanlış tavsiyede bulunduğunu” araştırıldığını açıkladı.

Wong, “Resepsiyondan, havaalanından bir beyefendinin benimle konuşmak istediğini söyleyen bir telefon aldım. Önce Dublin’e inip sonra buraya aktarmalı bir uçuş yaptığım için bir otelde karantinada kalmam gerekmediğini söyledi. Bunun yerine evde kendimi tecrit edeceğim. Yine de ikinci ve sekizinci gün kendi kendime koronavirüs testi yapmama gerekiyor” diye konuştu.

Wong, pazartesi gecesi otelden ayrılabileceğini, ancak yorgun olduğu için gece kalmaya karar verdiğini ekledi. Yetkililerin Salı günü onu Fife’deki evine nakletmek için düzenlemeler yaptıklarını söyledi.

İLGİLİ HABERLER