Pozitif Vakaların Yüzde 95’i İngiltere Mutasyonu

 Pozitif Vakaların Yüzde 95’i İngiltere Mutasyonu

Covid vakalarının giderek arttığı ve inanılmaz boyutlara ulaştığı Türkiye’de, test sayıları da giderek artıyor. Binlerce insan Covid-19 testi için hastanelere akın ederken, konulan tanılarla ilgili detaylı araştırmalar, vakaların %95’inin İngiltere mutasyonu olduğunu ortaya koyuyor. 

Mikrobiyoloji uzmanı Aksu, gelen numuneler arasında İngiliz varyantının sıkça görüldüğüne tanık olanlardan biri. Konuyla ilgili olarak ise; “Bakanlığımızın bize temin ettiği mutasyonu da saptayan bir kit kullanıyoruz. Bu İngiltere mutasyonunu direkt saptıyor. İngiltere mutasyonu şu an pozitif olarak tanı koyduğumuz örneklerin yüzde 95’ini oluşturuyor.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz dönemlerde, Covid-19’da bileşik mutasyon dönemine geçildiği ve yapılan araştırmalarda, koronavirüsü atlatmış olan hastaların pek çok mutasyon virüse sahip oldukları görüldü. İngiliz mutasyonuna bu kadar yaygın olarak denk gelinmesi elbette kafaları kurcalıyor. İngiltere’den Türkiye’ye seyahat kısıtlamalarının da kalktığı bu dönemde, İngiliz mutasyonunun bu durumu olumsuz etkilememesini umuyoruz.

İLGİLİ HABERLER