• 18/05/2024

Psikolog Nevin MERT: Dürüstlük mü yoksa nezaket mi?

 Psikolog Nevin MERT: Dürüstlük mü yoksa nezaket mi?

Psikolog Nevin MERT: Dürüstlük mü yoksa nezaket mi?

“Dürüstlük” kelimesi T.D.K sözlüğünde “doğruluk” anlamına gelirken, diğer sözlüklerde ise “özü sözü bir olma”, “olanı olduğu gibi yansıtma”, “gerçeği saklamama”, “bildiğinden, inandığından ve olduğundan başka türlü görünmeye veya göstermeye çalışmama” olarak tanımlanır. Eski Türkçedeki karşılığı ise “samimiyet” olarak bilinmektedir. “Nezaket” kelimesi ise, övgü veya ödül beklemeden, başkaları için cömertlik, düşünme veya ilgi gösterme eylemleriyle işaretlenmiş bir davranış türüdür.

Sayın okuyucum, peki kendine en son ne zaman dürüst olduğunu sana sorsam, bu soruya nasıl bir cevabın olurdu?

  • “Ben kendime her zaman dürüstüm.” dediğini sanki duyar gibiyim.

Sevgili okuyucum, sen istesen de her zaman kendine karşı dürüst olmadın, olamadın, yapma, kandırma kendini.. “İnsanlara karşı nezaketli olmalıyım, öyle görüneyim” diye diye ne de çok kırdın kendini.. Yapmak istediklerini yapamaz, duygularını ve isteklerini bastırır hale geldin, karşıdakinin isteklerine öncelik verip, kendini ihmal ettin.. Bunu bir tek sen değil, hepimiz yaptık.

Peki bize ne oldu? Biz neden bu hale geldik? Neden kendi hayatlarımızın yöneticisi ya da yönetmeni olmak varken başkalarının hayatlarını bu kadar düşünür olduk? Aslında cevabı çok basit. Biz, başkalarına nezaket göstereceğiz diye kendimize dürüst olmayı unuttuk. Duygularımıza, hayallerimize, isteklerimize kulak vermeyi, önceliğin biz olduğunu unutuverdik. Bunun adını da “nezaket” koyduk.

Duygularımızı bastırıp, onları duymazdan gelmeyi tercih ettik belki de, kim bilir.. Hayır, biz bileceğiz! Başkalarına nezaket gösterip, aynı zamanda da kendimize dürüst olmayı bıraktığımız an, bir süre sonra “Ben neden mutsuzum?”, “Tüm bu olumsuzluklar neden hep beni buluyor?”, “Alttan alan ve kendi istediklerinden ödün veren taraf neden hep ben oluyorum?”, “Hayatım hiç istediğim gibi gitmiyor”, “İpler sanki benim değil de, başkasının elinde..” şeklinde daha çok cümleler kurup, düşünürüz..

İşte, tam da bu noktaya gelmemek adına yapmamız gereken tek bir şey var, o da, “dürüstlük” ve “nezaket” kavramlarını doğru, yerinde, ölçülü ve durumu iyi analiz ederek hareket etmektir. Her bir kavramı mevcut durum/karşımızdaki kişi özelinde değerlendirmenin dışında, bir de kendi duygu ile düşüncelerimize göre de yapmalıyız bunu. Kimi zaman bunu yapmakta zorlanıyor olacağız belki de, ama sonunda göreceğiz ki, ne “dürüstlük” ne de “nezaket” bizleri yönetebilecektir. Bizlerin yapmış olduğu değerlendirmeler davranışlarımızı, davranışlarımız ise hayata bakış açımızı etkiliyor olacaktır. Bunu başardığımız an, işte o zaman bizler, kendi hayatlarımızın ve hikayelerimizin yönetmeni haline geleceğiz.

İçinizdeki duygu ve düşüncelere nezaket gösterirken, onlara dürüst olmayı ihmal etmediğimiz günlere…

Eğitmen Psikolog Nevin MERT Kimdir?

TED Ankara Koleji’nden Onur Belgesi ile mezun olmuştur. Lisans diplomasını Psikoloji, Çift Anadal Programı kapsamındaki ikinci Lisans diplomasını Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Yüksek Lisans derecesini ise Ankara Üniversitesi, İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Bölümü’nde tamamlamıştır.

Pedagojik Formasyon, Aile Danışmanlığı, Oyun Terapisi, Sanat Terapisi, Masal Terapisi, Tiyatro Terapisi, Nöropsikoloji, Positum MGS, Pozitif Psikoterapi gibi mesleği ile ilgili almış olduğu yurtiçi – yurtdışı kaynaklı eğitim donanımlarını kendi eğitimlerinde, seminerlerinde ve çalışmalarında yıllardır uygulamaktadır. Aynı zamanda teknik Rusça tercümanı olan Nevin Mert’in İngilizce, Rusça ve Türkçe dillerinde birçok Ulusal ve Uluslararası yayınları bulunmaktadır.

İLGİLİ HABERLER