Sözler tutuluyor: Aşı alan ilk ülke Gana

 Sözler tutuluyor: Aşı alan ilk ülke Gana

Batı Afrika ülkesi Gana, düşük gelirli ülkelere aşı desteği vermek amacıyla oluşturulan Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’ndan (Covax) aşı alan ilk ülke oldu.

Covax projesi; WHO, GAVI aşı ittifakı ve Salgın Hastalıklara Hazırlık Buluşları Koalisyonu (CEP) tarafından yoksul ülkelerin aşı alımındaki dezavantajlı konumuna çare üretmek için hayata geçirildi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, söz konusu projeyle corona virüsüyle mücadele için üretilen aşıların bütün dünya ülkeleri arasında adil bir şekilde paylaşılması amaçlanıyor. Zira şu ana kadar dünyanın zengin ülkeleri, yoksul ülkelere kıyasla çok daha fazla Covid aşısı temin etti.

Aşılama sürecine aylar önce başlayan zengin ülkeler, ihtiyaçlarının çok üzerinde aşı sipariş ettikleri için eleştiriliyor.

Covax projesi kapsamında, Hindistan’daki Serum Enstitüsü tarafından üretilen 600 bin doz AstraZeneca/Oxford aşısı bugün Gana’nın başkenti Akra’ya ulaştı.

Gana’da aşılamanın gelecek hafta başlaması ve sağlık çalışanları, 60 yaşın üzerindekiler, kronik hastalıkları olanlar ve üst düzey yetkililer gibi bazı gruplara öncelik verilmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER