Taliban’dan, Prens Harry’ye cevap: “Onlar insandı”

 Taliban’dan, Prens Harry’ye cevap: “Onlar insandı”

Taliban yetkilileri, kitabında Afganistan’daki askeri görevi sırasında 25 kişiyi öldürdüğünü ve bundan, “ne gurur ne utanç duyduğunu” ifade eden Sussex Dükü Prens Harry’e tepki gösterdi. Hakkani Grubu’nun liderlerinden Enes Hakkani, “Öldürdüğünüz kişiler satranç taşları değildi. Onlar insandı” dedi.

Radikal İslamcı Taliban yönetiminin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdulkahar Belhi, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Prens Harry’nin bu yorumları masumları hesapsızca katleden işgal güçlerinin elinde Afgan halkının yaşadığı travmanın ufak bir örneğidir.”

Taliban sözcülerinden Bilal Kerimi ise twitter hesabından yaptığı açıklamada, Afganların, “işgal suçlarını” unutmayacağını belirterek, “Böylesi suçlar, sadece bir ülkeyle sınırlı değildir. Afganistan’a saldıran her ülkenin buna benzer hikayeleri var” değerlendirmesinde bulundu.

Taliban’ın önde gelen bileşenlerinden Hakkani Grubunun liderlerinden Enes Hakkani de twitter hesabından açıklamada bulundu. Prens Harry’in, Afganistan’da 25 kişiyi öldürmesini, “satranç taşlarının tahtadan çıkarılması” olarak görmesine tepki gösteren Hakkani, “Bu savaştan mağlup ayrıldınız. Öldürdüğünüz kişiler satranç taşları değildi. Onlar insandı” dedi.

İngiliz Kraliyet ailesinden ayrılarak ABD’ye yerleşen Prens Harry, Afganistan’da görev yaptığı döneme ilişkin anılarına da yer verdiği, 10 Ocak’ta yayımlanacak, “Spare” adlı kitabında, Afganistan’da askerlik yaptığı sırada 25 Afgan’ı öldürdüğünü ve bundan, “utanç duymadığını” belirtmişti.

İLGİLİ HABERLER