• 03/03/2024

The Guardian’ın 1 Nisan şakası BBC’yi faka bastırdı

 The Guardian’ın 1 Nisan şakası BBC’yi faka bastırdı

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler’in ikinci bir Süveyş Kanalı projesi üzerinde çalıştığını duyuran The Guardian Gazetesi, bu açıklamaların 1 Nisan şakası olduğunu duyurdu. Olayı manşetlerine taşıyan yayın organları ise gerçeği sonradan anladı.

Guardian’ın haberine göre; Birleşmiş Milletler, geçtiğimiz günlerde Ever Given isimli bir yük gemisi nedeniyle tıkanan Süveyş Kanalı’na bir alternatif yapma projesi üzerinde çalışıyordu. The Guardian, bu projenin Uncommittee for Trade Routes Uniting Economies isimli bir komite tarafından hayata geçirileceğini ifade ediyordu. 

İngiliz BBC’nin Türkçe yayın yapan organı BBC Türkçe, Guardian Gazetesi’ndeki haberi esas alarak “2’nci Süveyş Kanalı projesi’: BM yeni deniz yolu alternatiflerini inceliyor” şeklinde bir haber yayınlamıştı. 1 Nisan şakasını gerçek sanarak haber yapan BBC Türkçe, gerçeğin farkına 1 gün sonra vardı ve konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.

KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE:

BBC Türkçe’de 1 Nisan 2021 Perşembe günü TSİ 10:32’de Guardian gazetesindeki habere atfen “2’nci Süveyş Kanalı projesi’: BM yeni deniz yolu alternatiflerini inceliyor” başlıklı bir haber yayımlandı.

Gün içinde 1 Nisan şakası olduğunu teyit eder etmez haberi derhal yayından kaldırdık, haberle ilgili sosyal medya paylaşımlarımızı sildik.

BBC Türkçe, doğru ve tarafsız yayıncılık ilkelerine bağlıdır.

Bu hata nedeniyle okurlarımızdan ve sosyal medyadaki takipçilerimizden özür dileriz.

İLGİLİ HABERLER