Türkiye’de Covid-19 önlemleri yeniden artırıldı

 Türkiye’de Covid-19 önlemleri yeniden artırıldı

Türkiye’de Covid-19 vaka sayıları son dönemde hızla artarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir dizi önlem açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlamasının akşam 21.00 ile sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edeceğini, kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlamasının artık cumartesi ve pazar günü olarak süreceğini ve Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinliklerin gerçekleştirilmeyeceğini söyledi.

Kabine Toplantısı’nın ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tekrar getirilen Covid-19 tedbirlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şartların el verdiği her durumda normalleşme adımlarını atarak kısıtlamalardan bunalan milletimize nefes aldırmaya, sıkıntı yaşayan esnafımıza yol açmaya çalışıyoruz.” dedi.

Erdoğan Konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Vaka, hasta ve vefat sayılarının artması, bizi mevcut uygulamaları gözden geçirmeye mecbur bırakmaktadır. Aşılamada ileri yaşlardan başlayarak 15 milyona ulaşmamızın etkilerini sahada görmeye başladık. Bu sayede ileri yaş gruplarının vaka, hasta ve yoğun bakım rakamları içindeki oranları belirgin şekilde azaldı. Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek. Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek. Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir. Vaka, hasta ve ölüm sayılarını insani ve ticari ilişkilerde olduğumuz ülkelerden hızlı düşüremezsek küresel normalleşmenin gerisinde kalırız. Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı, nüfusumuzun yüzde 80’ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır. Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek. Bu mübarek ay boyunca, ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız. Sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacaktır.”

İLGİLİ HABERLER