• 20/05/2024

Türkiye’ye tatil rezervasyonu yapmalı mıyım?

 Türkiye’ye tatil rezervasyonu yapmalı mıyım?

Ingiltere’de yayın yapan Independent gazetesi, Türkiye tatili ile ilgili kafalardaki soru işaretlerine yanıt vermek amacıyla bir haber yayınladı. ”Türkiye rezervasyon yapmalı mıyım?” başlığıyla verilen haberde, ”Turizme bağımlı ülkeler seyahate aç İngiliz turisti cezbetmeye hazırlanırken, Akdeniz’de tatil pokeri başladı.’’ ifadeleri kullanıldı.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanının, ”Bu yıl ülkeye girecek turistlerde aşı sertifikası veya PCR testi şartı aramaya gerek kalacağını tahmin etmiyorum” açıklamasıyla Türkiye’nin oyunda el yükselttiği kaydedilen haberde, şu sorulara yanıt verildi:

Türkiye’ye ne zaman gidebilirim?

Henüz değil. İngiltere’den 17 Mayıs’a kadar zorunlu olmayan seyahatler yasak. Şu anda İngiltere’de her tür tatil yasa dışı.

Uçuşlar ve tatiller satışta mı?

Evet, 17 Mayıs Pazartesi sabah 06.00’dan itibaren. TUI, Belfast-Dalaman uçuşunu planladı. Uçuş, transfer ve kendin pişir kendin ye konseptli iki kişi bir aftalık tatilin fiyatı 387 pounddan başlıyor.

Bundan yarım saat sonrasında ise Jet2’nun Stansted-İzmir seferi var. Kuşadası’ndaki Happy Apartments’taki bir haftalık kendin pişir kendin ye konaklamalı paketin fiyatı kişi başı 295 pound. 17 Mayıs Pazartesi 06.15’te ise EasyJet’in Gatwick-Antalya uçuşu var.

Çok fazla güçlükler karşılaşmadan Türkiye’ye tatile gidebilmem için nelerin değişmesi gerekiyor?

Öncelikle İngiliz hükümetinin yurt dışı tatili yasağını kaldırması gerekiyor.Daha sonra ise Türkiye’nin son 10 günde İngiltere’de bulunmuş yolulara uyguladığı iki haftalık karantinayı kaldırması gerecek.

Öte taraftan İngiltere’nin ülkeye giriş kurallarını esnetmesi gerekiyor. Şu anda ülkeye gelenlerin son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testini sunmaları, 10 gün de kendilerini izole etmeleri gerekiyor. Eüer gelinen ülke ”yüksek risk” kategorisindeyse, karantina zorunlu olarak karantina otellerinde geçiriliyor.

Birleik Krallık’a girişlerde test zorunluluğunun devam edeceği hesaba katıldığı için, Türkiye’deki otellerde ve havalimanlarında yolculara 25 pounda test imkanı sunuluyor.

Türkiye’ye girişte salgınla ilgili ne tür tıbbi belgeler isteniyor?

Dünya çapında uygulanan ‘yolcu takip forumu’nun dışında hiçbir şey. Bu form, enfeksiyon riski altında bulunduğu düşünen insanların izlenmesine izin veriyor.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ”Uluslararası seyahatçilerden Türkiye’ye girişte aşı sertifikası sormayacağız. İngiltere’den gelen yolculardan istenen negatif PCR testi ile ilgili kararı da 15 Nisan’da vereceğiz. İngiliz hükümeti hızlı bir aşı programı yürüttüğünden, İngiliz ziyaretçilerden PCR testi istemeye gerek kalmayacağını umuyoruz.” dedi.

Türkiye’de güvende olur muyum?

Sürpriz olmayan bir şekilde Türk hükümeti ziyaretçilere güvence veriyor. Mayıs ayında başlayan yaz sezonu öncesi, otellerde ve diğer turistik tesislerde çalışanlar aşılama kapsamına alındı.

Şu anda Türkiye’deki vaka sayılarında hızlı bir artış var. İki haftadan kısa bir sürede vaka sayısı 100 binde 180’e yükseldi. Bu oran İngiltere’de 141, Kıbrıs’ta 280, Yunanistan’da 256, Malta’da ise 833.

Türkiye’de geçtiğimiz yıl bu konuda (vaka sayıları) sıkıntı yaşanmadı mı?

Evet. Türkiye’nin raporladığı vaka sayılarını hesaplama yöntemi ile ilgili endişele nedeniyle İngiltere’nin seyahat koridoru listesinden çıkarıldı.Bölgedeki pek çok ülke yüksek vaka bildirirken, Türkiye’deki vakalar garip bir şekilde sabit gidiyordu.

TurizmGüncel

İLGİLİ HABERLER