Web ziyaretçilerini izlemek için gizli testler yürütülüyor

 Web ziyaretçilerini izlemek için gizli testler yürütülüyor

İngiltere İçişleri Bakanlığı, telefon ve internet servis sağlayıcı iki firmanın katılımıyla kapsamlı bir denetimin olması, ulusal güvenliğe ve kanunun uygulanmasına fayda sağlayıp sağlamayacağını bilmek üzere kullanıcıların ziyaret ettiği web sitelerinin verilerini toplamayı amaçlayan gizli testler yürütüyor.

The Guardian gazetesine göre yetkililer, kullanıcılara, İçişleri Bakanlığı’nın izleme ağına aktarılacak verilerle ilgili şeffaflık eksikliği konusunda uyarıda bulundu.

The Guardian gazetesi ayrıca, İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın Ulusal Suç Ajansı (NCA) ile birlikte, kişilerin kimliklerini, sağlık problemlerini ve maddi durumlarını ortaya çıkartan belli sitelere sürekli giriş yapan kullanıcıların, siteye giriş saatlerini ve indirdikleri verilerin oranlarını toplamak üzere ortak hareket ettiklerini açıkladı.

İlk test, yetkililerin onayından sonra Temmuz 2019’da internet servisi sağlayıcı firmanın katılımıyla yapıldı. Ardından da bir telefon firmasının katılımıyla aynı yıl içerisinde ikinci test gerçekleşti.

İLGİLİ HABERLER