• 21/04/2024

Yerli girişim Reengen’in çatı şirketi Londra merkezli Faradai, 2.4 milyon dolar yatırım aldı

 Yerli girişim Reengen’in çatı şirketi Londra merkezli Faradai, 2.4 milyon dolar yatırım aldı

Londra merkezli Faradai, global yatırımcıların katıldığı Pre-Series A yatırım turunda, enerji ve karbon iş zekası platformunu globalleştirmek için 2.4 milyon dolar yatırım aldı.

2021 yılına kadar İstanbul merkezli olarak faaliyet gösteren Reengen, merkezini Londra’ya taşıyarak, globalde Faradai markası ile yoluna devam etmişti.

Yatırım turuna İngiltere merkezli Edenbase ve İsviçre merkezli Sangha Capital fonları liderlik etti. Tura, Zoom ve Canva’nın da erken aşama yatırımcısı olan Bill Tai’nin kurucusu olduğu Silikon Vadisi merkezli ACTAI Ventures, İngiltere merkezli gayrimenkul ve inşaat teknolojileri fonu Goldacre, Singapur merkezli teknoloji fonu EthAum Ventures, Goldman Sachs İngiltere’den yatırım profesyonelleri, Türkiye’den Mono Mimarlık, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan’dan melek yatırımcılar katıldı.

Şirketin önceki yatırımcıları arasında Amerika menşeli etki yatırım fonu Capria Ventures, Faruk Eczacıbaşı, Cem Tüfekçi ve Kerim Sengir bulunuyor.

BİR ÇOK ULUSLARARASI KURUMA HİZMET VERİYOR

Faradai, enerji tüketim ve karbon emisyon verilerinin toplanması, analizi, raporlanması ve topyekün emisyon düşüşü için kurumsal analitik platformu sağlıyor. Halihazırda 16 ülkede 18.000’in üzerinde tesisin enerji ve karbon emisyon yönetimini yapan Faradai, Shell, IKEA, İş Bankası, İBB, Pepsico, Vodafone, M&S, Mediamarkt, Garanti Bankası, TEB, Sephora, QNB Finansbank, GAP, Odeabank, Yemek Sepeti, Aygaz, SOCAR ve DHL gibi birçok uluslararası kuruma hizmet veriyor.

İLGİLİ HABERLER