100’den Fazla Sanatçıdan Starmer’a İsrail’e Silah Satışını Durdurma Çağrısı

 100’den Fazla Sanatçıdan Starmer’a İsrail’e Silah Satışını Durdurma Çağrısı

Mike Marsland/WireImage

Steve Coogan, Paloma Faith ve Michael Rosen gibi 100’den fazla ünlü sanatçı, Keir Starmer’a başbakan olması halinde İsrail’e silah satışını durdurması için çağrıda bulundu. Bu isimler arasında Miriam Margolyes, Juliet Stevenson ve Mike Leigh de yer alıyor.

Birleşik Krallık Filistin Sanatçıları tarafından koordine edilen bu ortak mektup, Starmer’ı Gazze’deki şiddet olaylarına karşı net bir duruş sergilemeye davet ediyor. Mektupta, İsrail’in Gazze’de işlediği zulümler karşısında Birleşik Krallık’ın insan hakları ve uluslararası hukuka bağlılığını göstermesi gerektiği vurgulanıyor.

Mektupta Yer Alan Önemli İsimler

Oyuncular Dame Harriet Walter, Lena Headey, Riz Ahmed ve Maxine Peake gibi yüksek profilli isimler de bu çağrıya destek veriyor. Mektup, Starmer’ın eski bir insan hakları avukatı olarak, genel seçimleri kazanması halinde İsrail’e silah satışını durdurarak anlamlı bir değişim yaratma fırsatına sahip olduğunu belirtiyor.

Gazze’deki Kriz ve Mektubun Zamanlaması

Bu çağrı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Hamas’ı tamamen yok etme çabalarını yinelemesinden bir gün sonra geldi. Mektup, çatışmanın başladığı 7 Ekim’den bu yana 35.000’den fazla Filistinlinin öldürüldüğünü belirtiyor ve Birleşik Krallık’ın artık Filistin halkına yönelik soykırımın suç ortağı olmaması gerektiğini savunuyor.

İşçi Partisi Üzerindeki Baskı Artıyor

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, İskoç İşçi Partisi lideri Anas Sarwar ve 50’den fazla İşçi Partisi milletvekili, İsrail’e silah satışının durdurulması için Starmer üzerinde baskı uyguluyor. İşçi Partisi sözcüsü, hükümete silah satışıyla ilgili hukuki tavsiyelerin en azından bir özetini yayınlaması çağrısında bulundu ve İşçi Partisi’nin seçimi kazanması halinde en güncel hukuki tavsiyeyi değerlendirerek hareket edeceğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER