Boris Johnson: Parlamentoyu yanılttım ama kasıtlı yapmadım

 Boris Johnson: Parlamentoyu yanılttım ama kasıtlı yapmadım

Boris Johnson: Parlamentoyu yanılttım ama kasıtlı yapmadım

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, görevi sırasında Başbakanlıkta, hükümetinin koyduğu Covid kurallarını çiğneyen partiler verilmesiyle ilgili savunmasını yayımladı. Johnson savunmasında Avam Kamarası’nın, kendisinin ifadeleriyle yanıltıldığını kabul etti. Fakat bu açıklamaları iyi niyetle yaptığını, Parlamento’yu kasıtlı olarak yanıltmadığını söyledi.

Avam Kamarası’nı yanıltmakla suçlanan Boris Johnson, Parlamento’nun konuyu soruşturan Ayrıcalıklar Karma Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayacak.

SİYASİ GELECEĞİ ETKİLENECEK

Komisyon’un yayımlayacağı rapor Johnson’un siyasi geleceğini etkileyecek.

Johnson, televizyondan da canlı yayımlanacak oturumdan bir gün önce savunmasını kamuoyuna açıkladı.

Covid salgını sırasında hükümetin sıkı kapatma önlemleri ilan ettiği dönemde başbakanlık ve bakanlık binalarında, kuralları ihlal eden partiler düzenlendiği haberleri ilk kez 2021 yılında ortaya çıktı ve o sırada başbakan olan Johnson, bu konuda Avam Kamarası’nda kendisine yöneltilen soruları, bir çok kez, kurallara tamı tamına uyulduğunu söyleyerek yanıtladı.

Johnson daha sonra Avam Kamarası’nda söylediklerinin yanlış çıktığını kabul etti fakat söylediklerinin doğru olduğunu düşündüğünü, kendisine bu konuda güvence verildiğini, iyi niyetle hareket ettiğini söyledi.

Boris Johnson, Karma Komisyon’da sorgulanmadan bir gün önce bugün yayımladığı 52 sayfalık savunmasında da bu çizgiyi sürdürüyor ve Parlamento’daki açıklamalarını, o günlerde iyi niyetle ve gerçekten doğru olduğunu düşünüp inandığı şeyler temelinde yaptığını söylüyor.

Johnson, “Avam Kamarası’nı 1 Aralık 2021, 8 Aralık 2021 ya da diğer bir tarihte bilerek veya dikkatsizlik sonucu yanıltmış değilim. Böyle bir şey yapmayı asla aklımdan geçiremem” diye ekliyor.

İLGİLİ HABERLER