• 18/05/2024

Dorset’te mutfaklarını yenileyen çift 17. yüzyıldan kalma bir hazineyi ortaya çıkardı

 Dorset’te mutfaklarını yenileyen çift 17. yüzyıldan kalma bir hazineyi ortaya çıkardı

Zachary Culpin BNPS

İngiltere’nin Dorset kasabasında yaşayan Betty ve Robert adlı çift , beton zeminlerini kaldırırken kırık bir sırlı çömlek kasesi buldular ve içinde 1000’den fazla madeni para olduğunu fark ettiler. Bu şaşırtıcı keşif, British Museum tarafından araştırma ve temizlik için incelenmek üzere gönderildi.

Keşfedilen hazinenin, Duke’un Dorchester’daki müzayedecilerinde açık artırmaya çıkarılması bekleniyor. Tahmini değeri 35.000 sterlin.

Bir Hazinenin Keşfi ve Öyküsü

Betty, 400 yıllık evlerinde birçok tadilat yapmak zorunda olduklarını belirtti. Zeminin alçaltılmasıyla daha fazla tavan yüksekliği elde etmeyi amaçladıklarında, bu eski madeni paralarla dolu çömlek kasesini buldular. Robert, kazı yaparken şans eseri bu değerli hazinenin izine rastladı. Eğer zemindeki çalışmayı yapmasalardı, bu madeni paraları bulamayacaklardı.

Keşfedilen İstifin Değeri

Keşfedilen istif, James I ve Charles I dönemine ait altın ve gümüş paraları içeriyor. Ayrıca Elizabeth I ve Philip ve Mary dönemine ait gümüş şilinler de bulunuyor.

Müzayedeci Julian Smith, bu keşfin köydeki küçük bir kulübede gerçekleştiğini ve mülk sahiplerinin başlattığı yenileme projesi sırasında ortaya çıktığını söyledi. Hazinenin kökeni ve tarihi, British Museum tarafından incelenerek belirlenecek.

17. yüzyıldan kalma bu madeni paralar, tarih meraklıları ve koleksiyoncular için büyük ilgi uyandırıyor. Satış ise 23 Nisan’da gerçekleşecek.

İLGİLİ HABERLER