Hükümetten kamyon şoförü eksikliği için ilk düzenleme

 Hükümetten kamyon şoförü eksikliği için ilk düzenleme

İngiltere’de kamyon şoförü sıkıntısının tedarik zincirini etkilemesi üzerine hükümet tarafından yeni kararlar alındı. Buna göre; HGV sürücü belgesi (ağır vasıta) başvuru süreci kısaltılarak her yıl 50 bine kadar daha fazla HGV sürüş sınavının yapılacağını açıklandı.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, hükümetin kapasiteyi artırmak için planladığı düzenlemeleri duyurdu: “Araç sürücülerinin artık bir römork veya karavan çekmek için ayrı bir sınava girmesine gerek kalmayacak ve bu da her yıl yaklaşık 30 binden daha fazla HGV sınavının yapılmasına izin verecek. Testler, birkaç öğenin çıkarılması ve üçüncü bir taraf açısından ayrı ayrı test edilmesiyle kısaltılacak. Sürücüler, her yıl yaklaşık 20 bin daha fazla HGV sürüş testi yaparak, lisans alabilecekler.”

PARLAMENTO TARAFINDAN ONAYLANMASI GEREKİYOR

Shapps, hala parlamento tarafından onaylanması gereken değişikliklerin “çok hızlı” ek sürücü sınavı kapasitesi oluşturacağını söyledi. Endüstri grupları ise, bu planlara şüpheyle bakıyor ve bu planların güvenliği etkileyebileceği uyarısında bulundular. Ayrıca, sektörden ayrılan yaklaşık 20 bin AB sürücüsünü geri kazanmak için geçici çalışma vizesi çağrılarını da yinelediler.

MANTIKLI AMA ÇÖZÜM İÇİN YETERLİ DEĞİL

Peterborough merkezli soğuk ve soğutulmuş gıda lojistik firması Chiltern Distribution’ın genel müdürü Paul Jackson yaptığı açıklamada, “Bu mantıklı bir hareket ancak sorunu çözmek için yeterli değil. Yeni kalifiye sürücüleri doğrudan direksiyonun başına geçirmiyoruz. Onları ilk sekiz ila 10 hafta boyunca deneyimli sürücülerle buluşturuyoruz ve yeni sürücülerin sigorta maliyetleri de çok daha yüksek” dedi.

İLGİLİ HABERLER