İngiltere’de başlayan Eunice Fırtınası Avrupa’yı da uçurdu: 4 ölüm

 İngiltere’de başlayan Eunice Fırtınası Avrupa’yı da uçurdu: 4 ölüm

İngiltere’de başlayan ve Avrupa’nın batısında da etkili olan Eunice Fırtınası, İngiltere dışında da ölümlere neden oldu. Hollanda’da 3, Belçika’da 1 olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetti. Hızı, saatte 170 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle milyonlarca euro’luk maddi zarar meydana geldi.

HOLLANDA’DA 80 KÖPRÜ TRAFİĞE KAPATILDI

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın aktardığına göre Hollanda’da, başkent Amsterdam civarında şiddetli fırtınanın devirdiği ağaçların altında kalan 3 kişi vefat etti. Ülkenin çeşitli yerlerinde ağaçların devrilmesi sonucu çok sayıda kişi de yaralandı. Devrilen ağaçlar yüzünden çok sayıda araç ve bina da hasar gördü. Hollanda’da fırtına nedeniyle öğle saatlerinden itibaren “kırmızı alarm” verildi. Zorunlu haller dışında sürücülerin trafiğe çıkmamaları istendi. Ülkede yüzlerce uçak seferi ile tren seferleri iptal edildi, 80 köprü trafiğe kapatıldı.

BELÇİKA’DA İKİ GEMİ SÜRÜKLENİYOR

Fırtına, Belçika’da da, 1 kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açtı. Ypres kentinde 79 yaşındaki bir erkek, şiddetli fırtına nedeniyle yat limanında düşerek hayatını kaybetti. Belçika’da özellikle sahil kesiminde yüzlerce evin çatısının uçmasına neden oldu. Hava ve demiryolu trafiğinin olumsuz etkilendiği Belçika’da, kara yolu ulaşımı da zaman zaman aksadı. Uçan çatılar ve zarar gören evler nedeniyle ülkenin ikinci büyük kenti Anvers’te itfaiyeye 900’den fazla yardım çağrısı yapıldı.

‘ZEYNEP FIRTINASI’: ALMANYA’DA 500 EURO’LUK HASAR

Eunice Fırtınası, Almanya’da da yer yer 170 kilometre hıza ulaştı. Alman medyasının “Zeynep Fırtınası” diye adlandırdığı şiddetli rüzgar, Hamburg’da şiddetli dalgaların yarattığı su baskınlarına neden oldu. İtfaiye ve polis, Bremen kentinin bazı semtlerini tahliye etti. Almanya’da birçok bölgede kara, hava, deniz ve demiryolu taşımacılığı sekteye uğradı. Almanya’daki sigorta şirketlerine göre, fırtına 500 milyon euro’luk maddi hasara yola açmış olabilir.

İLGİLİ HABERLER