• 18/05/2024

İngiltere’de kampanya fonlarını kötüye kullanmakla suçlanan vekil partiden uzaklaştırıldı

 İngiltere’de kampanya fonlarını kötüye kullanmakla suçlanan vekil partiden uzaklaştırıldı

Richard Townshend / PA

İngiltere Muhafazakar Parti Milletvekili Mark Menzies, kampanya fonlarını yanlış kullanmak ve kötüye kullanmakla suçlanarak partinin disiplin kurulu tarafından uzaklaştırıldı. Menzies’in, bir gece yarısı “güveinlmez insanlara” borç ödemek için yardımcısından binlerce sterlin talep ettiği iddia ediliyor.

İddialar, Times gazetesinin bir raporuyla kamuoyuna açıklanmasının ardından Muhafazakar Parti tarafından harekete geçildi. Savunma bakanı Grant Shapps, partinin iddialardan haberdar olduğunu ve soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Menzies’in İddiaları Reddettiği Bildiriliyor

Menzies iddiaları reddederek, finansman beyanlarıyla ilgili tüm kurallara uyduğunu savunuyor. Skandalın, Muhafazakar Parti’yi sarsan son bir dizi suçlama zincirinin parçası olduğu belirtiliyor.

Geçmiş Skandallarla Bağlantılı

Menzies’in geçmişte de benzer skandallara karıştığı ve on yıl önce, Brezilyalı bir erkek eskort tarafından davranışlarıyla ilgili iddiaların ardından bakanlık yardımcılığından ayrıldığı bildirildi. Bu yeni suçlamaların parti içindeki güven krizini derinleştirdiği vurgulandı

Parti ve Kamuoyu Tepkisi

Muhafazakar Parti, iddiaları ciddiye alarak bir soruşturma başlattı ve Menzies’i disipline sevk etti. Ancak muhalefet partilerinden ve kamuoyundan, partisinin Menzies’in iddialar hakkında üç aydan uzun süredir haberdar olunduğuna dair eleştirilerin yükseldiği ifade ediliyor.

İLGİLİ HABERLER