Caria Holidays

İngiltere’den sonra Almanya da Türkiye’de mide botoksu yaptıranları uyardı

 İngiltere’den sonra Almanya da Türkiye’de mide botoksu yaptıranları uyardı

İngiltere’den sonra Almanya da Türkiye’de mide botoksu yaptıranları uyardı

Türkiye’ye gidip mide botoksu uygulatan ve Almanya’ya dönenlerde zehirlenme belirtileri gösterenlerin sayısı 12’ye yükseldi. Botulizm denilen, gıda zehirlenmesi gibi belirtiler gösteren, hatta öldürücü etkiye sahip bir zehir üreten botoks işlemi ile ilgili Alman Robert Koch Enstitüsü (RKI) bir açıklama yaptı. Corona salgınını da yöneten RKI, botoks yaptıranları uyararak “Daha fazla hastalık ya da hasta artışı olabilir. Terapötik veya kozmetik kullanım sırasında yanlışlıkla aşırı dozda botoks alınması, hastalığın özel bir formunu tetikleyebilir“ açıklaması yaptı.

BOTULİZM ZEHİRLENMESİ OLDU

Botulinum adlı maddeden üretilen botoks ilaçları, Amerikan İlaç Ajansı tarafından 1980’lerde çeşitli ilaçlarda kullanılmak amacıyla onaylanmıştı. Son yıllarda mide çeperine de uygulanan botulinum toksini, yüzdeki kırışıklıkların engellenmesi için de kullanılıyor.

İNGİLTERE DE UYARMIŞTI

Ağızdan ve genel anestezi uygulanmadan yapılan endoskopik işlemde botoks enjeksiyonu mide duvarına yerleştirilerek bu uygulama yapılıyor. İstanbul’da bu uygulamayı yapan hastane geçtiğimiz ay kapatılmıştı.

İngiltere’den yetkililer de bu hafta benzer bir uyarıda bulunmuştu. Avrupa’dan 67 hastanın Türkiye’de botoks işlemi sonrası komplikasyon yaşadığı belirtilen açıklamada, hastalanan kişilerde botülizm tanısı konulduğu kaydedilmişti.

İLGİLİ HABERLER