İngiltere yeni Covid uygulaması için düğmeye bastı

 İngiltere yeni Covid uygulaması için düğmeye bastı

İngiltere’de bilim insanları ‘karışık aşı uygulaması’ için düğmeye bastı.

BBC’nin bildirdiğine göre; Covid aşılarının birinci ve ikinci dozları için farklı tipte aşıların karıştırılıp karıştırılamayacağını incelemek için yapılan Com-Cov çalışması genişletiliyor.

Aşıların birleştirilmesinin virüse ve virüsün yeni varyantlarına karşı daha geniş, uzun süreli bağışıklık sağlayabileceği ve aşı uygulamasına daha fazla esneklik sağlayabileceği belirtiliyor.

HEDEF 50 YAŞIN ÜSTÜNDEKİLER

Daha önce İlk doz aşılarında Pfizer veya AstraZeneca almış olan 50 yaşın üzerindeki yetişkinler, Com-Cov çalışmasına katılmak için başvurabilecek. Bu kişiler İkinci dozlarında yine aynı aşılardan alabilecek veya Moderna veya Novavax aşılarından birini yaptırabilecek.

Katılımcılar, aşıların koronavirüsle savaşmak için gerekli antikorlar ve T hücreleri şeklinde bir bağışıklık tepkisini ne kadar iyi tetiklediğini kontrol etmek için kan verecek.

1050 GÖNÜLLÜ ARANIYOR

Denemenin baş araştırmacısı Oxford Aşı Grubu’ndan Prof Matthew Snape, son sekiz ila 12 hafta içinde hâlihazırda bir aşı yaptırmış almış olan 1.050 gönüllüyle birlikte çalışmayı umduklarını belirtti.

Hâlihazırda çalışmada 800’den fazla kişi yer alırken bu kişiler iki doz Pfizer, AstraZeneca veya ikisinin karışımını aldılar.

SONUÇLAR MAYIS’TA

Com-Cov klinik deneyinin ilk aşamasının sonuçlarının Mayıs ayında açıklanması bekleniyor. Genişletilmiş denemelerin sonuçlarının ise Haziran veya Temmuz ayında raporlanması planlanırken, klinik deneyin bir yıl kadar devam edeceği açıklandı.

İLGİLİ HABERLER